Son 5 yılda masaüstü cihazlara göre mobil cihazlarda eposta açılma oranları %30 artmış durumda. Bu önemli değişim gösteriyor ki pazarlama stratejilerini eposta üzerinden geliştiren firmalar/şahıslar satışlarını büyütmek için konu başlıkları ve alt başlıklara dikkat etmelidir.

Bu yazımızda niçin epostalarda kullandığımız başlıkların önemli olduğunu ve epostalarda açılma oranlarınızı artırmanız için nasıl kullanmanız gerektiğini anlatacağız.

Alt başlık nedir?
Alt başlık, gönderdiğiniz eposta içerikleri hakkında kullanıcının bilgi edinebileceği alandır. Gelen kutunuzdaki konu başlıkları epostanız için bir önizleme aracı olur. İşte size bir örnek:

mobilornek

Niçin alt başlığı doğru kullanmak önemli?
Eposta kampanyalarınızı oluştururken bunun bir sürü önemli nedeni var:

Alt başlıklar aboneleriniz için bir önizleme aracı
Müşterilerinizle eposta yoluyla etkileşime geçtiğiniz ilk kısım konu başlıklarıdır, konu başlığı ve alt başlık müşterilerinizin satın alma ya da tıklama oranlarınızı artıracak iki önemli unsurdur. E-posta açılma oranlarında hızlı bir artış mı istiyorsunuz? Tavsiyemizi uygulayın

Alt başlıklar subliminal reklamlar için kullanılabilir
Bazı eposta pazarlamacıları, İngiliz eposta firması Alcemy Worx’den Dela Quist, iddia ediyor ki konu başlıkları epostanızın açılıp açılmayacağını belirler ve tek satırlık konu başlıkları reklam değerine sahip olarak gelen kutunuzda bulunurlar.

Eposta firması Adestra 2015 eposta konu başlıkları raporlarında, epostalarınız açılmış olsun ya da olmasın, insanlar konu başlıklarınızı görür, bunun anlamı müşterilerinizin gelen kutusunda konu başlıkları markanızı temsil eder. Epostalarınız açılsın ya da açılmasın, konu başlıkları markanız ve müşterilerinizle arasında psikolojik bir ilişki oluşturur. Zamanla, müşterilerinize kullandığınız dil ile aranızda bilişsel sadakat iletişim kurduğunuz dil markanız ile ilgili bir çağrışım yaratır ve müşterilerinizin sizinle ilgili algı oluşur. Eğer aboneleriniz konu başlıklarınızı okuyorsa takiben alt başlığıda okumaya başlarlar.

Peki, E-postalarınızın açılması için alt başlıklarınızı nasıl optimize edebilirsiniz?

Farklı cihazlarda epostalarınızın açılacağını düşünerek başlıklarınızı kısa tutun.
Alt başlıklarınızın ya da konu başlıklarınızın ne kadarının görünür olup olmayacağı epostalarınızın hangi cihazlarda açılmış olduğuna bağlıdır. Peki, buna göre alt başlıkların uzunluğu ne kadar olmalıdır? İşte size değerler. Teşekkürler Litmus!

preheader3

Başlıklarınızı 40-50 kararketer olarak belirlemenizi ve ilgi uyandıran, anlamlı başlıklar seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Alt başlıklarınızın mailinglerinizde nasıl gözükeceğini düşünün
Alt başlıklar, diğer bir eposta gelene kadar sadece gelen kutunuzda gözüken konu satırları değillerdir. Sizin eposta kampanyanızın en üstünde gözükürler.

Böylece mailinglerinizi oluştururken, diğer elementlerle birleştiğinde konu satırlarınızın nasıl gözükmesi gerektiğinizi düşünmelisiniz. Alt başlığın ana rolü epostlarınızın açılmasını kolaylaştırmaktır, şablon tasaramınızın içinde olmasının pek bir önemi yoktur.

Aslında, Shopify alt başlıklığını eposta içinde saklar ve abonenin odak noktasını epostanın içeriğine çeker.

shopify-hidden-preheader-text1

Ne olursa olsun konu satırlarınızı saklayabilir ya da kampayanızda göze çarpmayacak bir yere yerleştirebilirsiniz, müşterilerinizin odaklanması gereken daha önemli elementler vardır. Alt başlıkların dikkat dağıtmadığından emin olun.

Dijital pazarlama yöntemlerinin en ekonomik olanı email marketing, kurallarına uygun şekilde yapıldığında başarınızın artacağına emin olun. Konu başlığı bilgilendirmelerine devam edeceğiz. E-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop size gelişmiş e-posta altyapısıyla destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]