Abone listenizden bir üye kaybettiğinizde ilk akla gelen onun yerini dolduracak yeni alıcılar elde etmeye yönelik çalışmalar yapmaktır. Fakat yeni bir abone kazanmak için yapacağınız çalışmaların büyük kısmı zaman ve bütçe ayırmanız gerektiriyor.

Özellikle e-ticaret gibi e-postaların doğrudan satışa dönme potansiyeli taşıdığı sektörlerde abone kaybı daha da kritik hale geliyor. Yeni bir abone, yani yeni bir müşteri elde etmek için harcanması gereken para, var olan bir müşteriyi tekrar satın almaya teşvik etmek için harcanması gerekenin yaklaşık 5 katını bulabiliyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, ayrılan bir aboneyi geri kazanmak için uygulanan e-posta pazarlama kampanyalarını geliştirirken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu konuda işinize yarayabilecek önemli ipuçlarını madde madde inceledik…

1. Aktif olmayan kullanıcıları belirleyin
Kullanıcıların aktif olmadıklarını gösteren üç durum var; e-postalara cevap vermiyor olabilirler, siteye giriş yapmıyor olabilirler, ürün satın almıyor olabilirler. Bu üç durumu farklı yönlerden ele almakta fayda var. Örneğin bir kullanıcı sitenizi ziyaret ediyor ama bir şey satın almıyor ise farklı türde kampanyalar denemeniz gerekiyor olabilir.

2. Abonelikten neden çıktıklarını öğrenin
Neden müşterileriniz yanıt vermiyor? Onlardan, iletişimi kesme nedenleri hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Bir ya da iki soruluk kısa anketler ve dinamik “Sizi özledik” içerikleriyle onlara olan ilginizi belli edecek kampanyalar hazırlayabilirsiniz. E-posta kullanmak iletişim içinde olmanın en iyi yollarından biri. Müşterilerinize sorular sormak müşterilerinizi size daha çok bağlanmasını sağladığı gibi sizin de kullanıcılardan gelen farklı fikirleri öğrenmenize yardımcı olabilir.

3. Farklı seçenekler sunun
Gönderdiğiniz haber kaynaklarını takip etmeyen kişiler, abonelik hizmetleriyle ilgili yapacağınız küçük düzenlemelere olumlu tepkiler gösterebilirler. Müşterilere abonelik veya iletişim tercihlerini güncelleme imkânı sunan bir e-posta gönderebilirsiniz. Belki de haftada ya da ayda bir kez bülten okumayı tercih edeceklerdir.

4. Doğru araçları kullanın

Kampanyanızı düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmek için pazarlama otomasyonu programlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu size müşteri davranışları hakkında daha geniş bir analiz sunabilir. Ayrıca tüm süreç otomasyona bağlanacağı için takım arkadaşlarınız için de büyük bir zaman tasarrufu sağlamış olacaksınız. Bu konuda Sendloop’un sunduğu benzersiz araç ve özelliklere de göz atmanızı öneririz.

5. Listenizi temizleyin

Her müşterinin zaman ayırmaya değer olduğunu düşünmeniz de doğru değil. Abone listenize yanlışlıkla girmiş veya zaman içerisinde ilgileri değiştiği için artık gönderilerinizle etkileşim kurmayan müşterilerin listenizde kalmasının da bir anlamı yok. Zaman zaman listenizi kontrol ederek gerçekten ilgili olmadıklarına inandığınız alıcıları listeden, onlar ayrılmadan önce çıkartmak, elinizdeki verilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bunun yanı sıra gönderilerinizin spam olarak işaretlenme ihtimalini de düşürürsünüz.

E-posta pazarlamasında eski alıcıları listenizde kalmaya ikna etmek, en az yeni aboneler edinmek kadar önemli. Bütün bu ipuçlarının yanında elbette birçok başka ayrıntı da var olan alıcılarınızı korumak ve tekrar kazanabilmek için önem taşıyor. Eğer siz de e-posta pazarlama hedeflerinize kolayca ulaşmak istiyorsanız, Sendloop ile tanışın. Hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop’un profesyonel altyapısından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]