Firmalar için kullanıcılarla iletişim kurabilmek ve onların hafızalarında olumlu bir yere sahip olmak oldukça önemli. Çünkü kullanıcılarla iyi ilişkiler geliştirmek, müşteri kitlesinin büyümesine ve satış rakamlarının artmasını sağlamak için son derece etkili bir yöntem.

E-posta pazarlaması da firmaların kullanıcılarla etkileşim sağlamasına yardımcı olan en önemli ve en köklü dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Kullanıcılarla gönderilen e-posta içerikleri sayesinde doğrudan iletişim kurmayı sağlayan e-posta pazarlaması, doğru stratejiler sayesinde şirketlere başarı getirebilir.

Sendloop olarak başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirmeniz için gerekli olan ipuçlarını sizler için inceledik…

1. Mobile uyum sağlayın
Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artıyor. Bununla birlikte kullanıcılar e-postalarını artık daha çok mobil cihazlardan kontrol ediyorlar. Araştırmalar da bunu gösteriyor. Yapılan bir araştırma kullanıcılara gönderilen e-postaların yüzde 53’ü öncelikli olarak mobil cihazlarda okunduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız, e-postalarınızın mobil cihazlardan okunabilir olduğundan emin olmanız iyi bir fikir olabilir. Tabi ki görsellerinizin de mobil cihazlarda istediğiniz gibi göründüğünden emin olmanızda fayda var.

2. Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunun
Göndereceğiniz e-postaları hedef kitlenizin özelliklerine, ihtiyaçlarına, satın alma alışkanlıklarına ve beğenilerine göre kişiselleştirmeniz son derece önemli. Böylelikle müşterilerinizle yakın ilişkiler kurmanız kolaylaşabilir. Örneğin, kullanıcılarınıza ismiyle hitap eden e-postalar gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önce ürün ve hizmetlerinizi denemiş olan müşterilerinize, o ürünlerle birlikte kullanacağı farklı öneriler sunabilirsiniz. Siz de kişiselleştirilmiş e-postalar göndererek e-postalarınızın açılma tıklanma oranlarını yükseltebilir, satışlarınızı da artırabilirsiniz.

3. Kısa ve kolay okunabilir içerikler oluşturun
İçerisinde yaşadığımız dünya artık çok daha hızlı dönüyor. Kullanıcılar da çok zamanlarını alan aktivitelerden giderek daha uzak durmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, gönderilen e-postaların uzun olduğunu gördükleri zaman, genellikle e-postayı okumadan çöp kutusuna taşımayı tercih edebiliyorlar. Siz de firmanız için başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız kısa ve kolay okunabilir içerikler oluşturmanızda fayda var. Kısa ve çarpıcı cümlelerin yer aldığı içeriklerinizi yüksek kaliteli görsellerle destekleyerek e-postalarınızın etkinliğini artırabilirsiniz.

4. İzinsiz e-posta göndermeyin
Kullanıcılar önceden tanıdıkları firma ve markaların gönderdiği e-postalara ilgi gösterirken, gelen kutularında hiç tanımadıkları ve haber almak için başvurmadıkları bir firmanın gönderisi ile karşılaştıklarında çoğunlukla siliyor veya daha kötüsü spam olarak işaretliyorlar. Dolayısıyla başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturabilmeniz için izinsiz e-posta gönderiminden kaçınmanız gerekiyor. Onun yerine gönüllü olarak e-posta adresini paylaşan, markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bilgi almayı arzu eden kişilere e-postalarınızı göndermek çok daha iyi bir fikir olacaktır.

Başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirmek için siz de bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek sağlayabilir. Sendloop ile tanışmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]