Dijital pazarlama yöntemlerinin en eski ve etkilisi olan e-posta pazarlaması, yüksek hız ve düşük maliyet sağladığı için işletmeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca, e-posta pazarlaması işletmelerin kullanıcılarla doğrudan iletişim kurmasına da olanak sağlıyor.

Bununla birlikte, gönderilen e-postalar içerik ve tasarım yönünden etkileyici olduğunda işletmelerin hedef kitlesiyle olan etkileşimi artıyor. Bu noktada, kullanıcıların dikkatini çekmek ve e-postaların okunma oranını artırmak için kaliteli içerikler oluşturmakta fayda var. Ayrıca, mobil cihazların artan kullanımına paralel olarak e-posta tasarımında mobile uygun tasarımlar geliştirmek de oldukça önemli.

Peki, başarılı e-posta içerik ve tasarımları için dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Sendloop olarak e-posta içerik ve tasarımlarına ilişkin ipuçlarını sizler için derledik…

1. Etkili görseller kullanmak
E-posta içeriklerinde görsel öğelere yer vererek kullanıcıların daha kolay dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin kadın kullanıcılarınıza yönelik bir ürün kampanyası yapmayı düşünüyorsanız ürün görselleri çok etkili olabilir. Ürünün görsellerini kullanıcıların gerçek hayat deneyimlerine dair yorumlarla birleştirmek son derece etkili olabilir.

2. Mobil uyumlu tasarıma önem vermek
Yapılan bir araştırma, gönderilen e-postaların yüzde 53’ünün öncelikli olarak mobil cihazlarda okunduğunu belirtiyor. Bununla birlikte mobil cihazların ekran boyutları da sınırlı. Dolayısıyla kullanıcıların e-postaları kolay okuyabilmesi için yazı boyutuna dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca e-posta içeriklerinizde kullanacağınız görsellerin mobil cihazlarda görüntülenme konusuna da önem vermenizde fayda var.

3. Kişiselleştirilmiş e-posta deneyimi sunmak
İşletmelerin toplu e-posta gönderimi yaptığı zamanlar çok eskide kaldı. Artık işletmeler e-posta listesinde yer alan kullanıcıların özel zevklerine, ilgi alanlarına, beğenilerine ve alışkanlıklarına uygun, kişiselleştirilmiş e-posta içerikleri hazırlıyorlar. Ayrıca, kişiye özel hazırlanan e-posta içerikler, gönderilen e-postalar sayesinde kullanıcı sadakatini artırmayı sağlıyor. Dolayısıyla hedef kitlenizi analiz ederek, gruplandırmanız ve beklentilerine yönelik kişiselleştirilmiş e-posta içerikleri hazırlamanız iyi bir fikir olabilir.

4. Call to Action’lara yer vermek
E-postalarınızdan daha fazla verim almak istiyorsanız okuyucularınızı doğru bir şekilde yönlendirmek son derece önemli. Bunun için de e-postalarınızda okuyucuları yönlendirecek call-to-action’lara (CTA) yer veriyor olmak gerekiyor. Dikkat çekici bir CTA dönüşüm oranlarınızı artıracaktır fakat bir e-posta içerisinde çok fazla sayıda CTA kullanmanın da spam filtrelerine takılmanıza neden olabileceğini unutmamakta fayda var.

Ayrıca alıcıların büyük kısmının e-postalarını mobil cihazlardan okuduklarını da hesaba katarak, CTA’larınızda yer alan bağlantıların mobil cihazlarda doğru çalıştığından emin olmayı unutmayın.

İşletmeler açısında hızlı sonuç almayı sağlayan etkili bir yöntem olan e-posta pazarlamasında başarıya ulaşmak hiç de zor değil. Siz de paylaştığımız ipuçlarını göz önünde bulundurarak içerik ve tasarım açısından başarılı e-postalar hazırlayabilirsiniz. E-posta pazarlamasında istediğiniz noktaya ulaşmak için bu konuda bir de uzman bir iş ortağına ihtiyacınız olacak. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın,
e-posta pazarlamasında profesyonel destek almanın avantajlarından yararlanın.

[subscribe_button lang=”tr”]