Dijital pazarlama stratejileri arasında e-posta pazarlamasına uzun yıllardır yer veren işletmelerin bu konudaki çalışmaları zamanla standartlaşmaya gidebiliyor. Eğer analiz yapılarak, gönderilen e-postaların etkinliğini artıracak çalışmalar yapılmıyorsa e-posta pazarlaması bir rutin haline dönüşerek etkisiz bir pazarlama kanalı haline gelebilir.

Oysa teknolojinin ve pazarlama kanallarının gelişimiyle birlikte, bazı güncel taktiklerle ve entegre bir e-posta pazarlama stratejisiyle yüksek dönüşüm oranları elde etmek mümkün olabilir. Arama motorlarında “e-posta pazarlaması taktikleri” şeklinde yapacağınız arama sonuçlarında bu konuda karşınıza birçok kaynak çıkabilir. Biz bu kaynaklardan farklı olarak sizlere daha önce hiç düşünmediğiniz ve karşılaşmadığınız bazı ipuçları hazırladık. İşte büyük olasılıkla daha önce hiç denemediğiniz bazı e-posta pazarlaması taktikleri…

Blog’unuzun ana sayfasını üyelik formu şeklinde tasarlamak
Web sitenizin ana sayfasını ya da büyük bir bölümünü e-bülten üyelik formu şeklinde tasarlamak belki biraz iddialı olabilir. Ancak blog’unuzun ana sayfasını bu şekilde hazırlamak, yeni üye kazanmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri.

Herhangi bir şekilde blog’unuza ulaşan ziyaretçiler eğer blog’da yer alan konularla ya da markanızla ilgileniyorsa bu şekilde öncelikle e-posta listesini birkaç saniye içinde formda yer alan alana yazabilir ve ilgilendiği içerikleri okumaya devam edebilir. Bu noktada ana sayfada yer alan formun fazla uzun olmamasına ilk aşamada mümkünse sadece e-posta adresinden oluşmasına dikkat etmek gerekiyor.

Twitter’dan faydalanmak
Eğer firmanıza ait bir blog’unuz varsa ve burada yayınladığınız faydalı içerikleri Twitter’da paylaşıyorsanız, takipçileriniz paylaşımlarınızla sık sık etkileşime giriyor; blog yazılarınızı retweet’liyor, favorilerine ekliyor olabilir. Siz de içeriklerinize ilgi gösteren bu takipçilere teşekkür tweet’i atabilir hatta eğer içerikleriyle ilgileniyorsa e-bülteninize abone olması için öneride bulunabilirsiniz. Böylece markanızı sosyal ağlarda takip eden kullanıcılardan yani potansiyel müşteri kitlenizden oluşan kaliteli bir e-posta listesi oluşturabilirsiniz.

Bir şekilde fayda sunmaya odaklanmak
E-posta pazarlaması yaparken içeriğinizde mutlaka kullanıcılara faydalı bir bilgi, fırsat ya da kampanya sunmak gerekiyor. Böylece e-posta pazarlaması yaparken amacınız sadece reklam yapmaktan bir adım öteye geçer ve e-bülten üyelerinize fayda sağlamış olursunuz. Sağlanan bu fayda mutlaka dönüşüm oranınıza da katkı sağlar.

Eğer e-posta içeriğinizde yer alacak yeni bir kampanyanız, ürününüz ya da fırsatınız yoksa en azından eğitici bir kaynak, e-kitap ya da sunum gibi bir içerik sunmanız e-postalarınızı etkisiz bir reklam aracı olmaktan çıkarabilir.

Üyelikten çıkmaya yönelik hatırlatmaları avantaja dönüştürmek
E-postalarınızın başarı oranını artırabilmek için e-postalarınızla ilgilenmeyen kişileri listenizden çıkarmanız faydalı olabilir. Bu nedenle göndermiş olduğunuz hiçbir e-postayı açmayan kullanıcılara, üyelikten çıkabileceklerine dair bir hatırlatma e-postası gönderebilirsiniz. Bu öneriyi muhtemelen daha önce de duydunuz.

Peki, üyelikten çıkmaya ilişkin bilgi veren e-postalarınızın sonuna pasif üyeleri harekete geçirecek bir teklifte bulunmayı denediniz mi? Bu tarz bir içerikle yapılan bir çalışmada; e-posta açılma oranının yüzde 40’lara ulaştığı, içerikte yer alan bağlantıya tıklanma oranının ise yaklaşık yüzde 16 olduğu belirtiliyor. Çalışmanın sonucunda üyelikten çıkma oranı ise sadece yüzde 5’te kalıyor. Bu oranlar yaklaşık yüzde 10 oranındaki kullanıcının üyelikten çıkma bağlantısı yerine teklif bağlantısına tıkladığını gösteriyor.

Paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek siz de daha önce kullanmadığınız yöntemlerle e-posta pazarlamanızın etkinliğini artırabilirsiniz. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla yanınızda. Sendloop ile tanışmak için hesabınızı ücretsiz olarak hemen oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]