Anlatmak istediğiniz şeyi yanlış aktardığınızda ne söylemeniz gerekir?
Bu yazıda e-posta pazarlaması stratejisinin müşterileriniz ile aranızda sürekli gelişen bir iletişim olmasından bahsedeceğiz. Müşterileriniz ile iki taraftan birinin hata yapması ya da söylemek istediğini yanlış iletmesi durumu söz konusu olabilir. Eğer bu hatayı yapan sizseniz, kötü bir hisse kapılabilirsiniz. Neyseki e-postanın bir iletişim aracı olması sizlere kendinizi hata yaptıktan sonra hemen düzeltmenize fırsat tanıyor. Çabuk bir düzeltme ve özür e-postası, yanlış aktardıklarınızı düzeltmenin yanında iyi bir kişisel özelliğiniz olduğunu da gösteriyor. Düzgün bir şekilde hazırlanan, hatta içine tadında espriler eklenen bir özür e-postası, müşteriniz ile aranızdaki bağı bile güçlendirebilir.

Abonelerinizi dinleyin
En dikkatli şekilde yapılan güvenlik incelemeleri bile bir hata doğurabilir, kendinizi savunacağınız en son kozun doğrulama merciileriniz değil aboneleriniz olmasını bilmek, rahatlatıcı bir histir. Bunun en iyi örneği birkaç yıl önce yaşandı. Nashville’de bir tiyatro ve sinema salonu sadık sinema ve tiyatro eleştirmenleriyle yeni vizyona girecek bir film ile ilgili yanlış tarih bilgisi paylaştı. Sıkı bir takipçi, bu yanlışları ile ilgili olarak kendilerine bilgilendirme yaptı. Bu sebeple tiyatro salonu abonelerine hızlı bir şekilde düzeltme ve özür e-postası iletti.

Eğer sizin de başınıza böyle bir durum gelirse, müşterilerinizle iletişime geçmekten ve özür dilemekten korkmayın. Kendinizi düzeltin, hata için özür dileyin ve hatanızı size söyleyen kişiye hediye çeki ya da indirim sağlayın.

Hatanızdan dolayı üzgün olduğunuzu belli edin
Kullanıcılarınızın hizmetinizin doğru çalışmamasından dolayı yaşadıkları bir soruna, teknik sorunun ne olduğuyla ilgili bilgilendirici, sorunlarını çözücü ve hatanızdan dolayı üzgün olduğunuzu anlatan bir e-posta gönderin. Ayrıca gönderdiğiniz bu özür e-postalarının açılmasını sağlamak için ‘Son Dakika Haberi’ gibi merak uyandırıcı ve akıllıca oluşturulmuş bir konu satırı kullanabilirsiniz.

Hızlı olun
Kampanyanızı gönderdikten 2 saat sonra abonelerinizin aktivitelerinin en yüksek oranda olduğunu görürsünüz. En kısa sürede bir düzeltme e-postası göndermeniz durumunda geri dönüşler ve abone ektiviteleri hatalı kampanya ile değil, düzeltilmiş kampanya ile bağlantılı olur.

Belirgin olun
Bir hataya dikkat çekmek için her zaman en baştan bir e-posta tasarlamanız gerekmez. Bazen orjinal içerikte düzenleme yapıp tekrar göndermek daha iyidir. Eğer e-postanızın revize edilmiş halini gönderecekseniz, yaptığınız düzenlemeyi konu başlığında açık şekilde bildirin. Eğer alıcı kişi ‘düzeltme’ sözcüğünü görürse, ilk e-postayı gözününde bulundurmayacak ve yeni gönderdiğiniz ile ilgilenecektir. Gönderi içeriğinizin ilk paragrafında, önceki gönderimdeki hatanın ne olduğunu belirtmek, önceki e-postadan kafası karışmış aboneler için daima iyi bir fikir.

Yumuşak bir dil kullanın
Hatanız kullanıcıların deneyimlerini kötü bir şekilde etkilediyse, o zaman onlara ekstra bir şeyler sunmayı düşünebilirsiniz. Örneğin bu özel bir indirim kuponu olabilir.

Bonus olarak;
Yaptığınız hata ile ilgili esprili bir düzeltme e-postası gönderebilirsiniz. Bu üzgün ya da pişman tatli bir kedicik gif’i olabilir. Üzgün kediciği gören kim kızgın kalabilir ki?

Unutmayın ki e-posta en kişisel iletişim kanallarından biri ve birileri sizin onlarla sürekli olarak bilgi paylaşmanızı kabul ettiyse, bu tür hataları da affedeceklerdir. Dikkatli şekilde e-posta göndermek elbette herkesin yapmak istediği şey, ama herkes zaman zaman hata yapar. Hızlı bir düzeltme ve özür e-postası abonelerinize işinizin ‘insan’ olan tarafını gösterecektir. E-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop size gelişmiş e-posta altyapısıyla destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]