İnternet kullanıcılarının haftada yaklaşık 7.8 saatlerini e-postalarını kontrol ederek geçirdikleri düşünüldüğünde, e-posta pazarlamasının potansiyel müşteriye ulaşmak için en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olduğunu ortaya çıkıyor. 2014 yılı itibariyle 1 gün içinde dünya çapında yaklaşık 182.9 milyar e-postanın gönderildiği/alındığı belirtiliyor. 2017 yılında e-posta kullanıcı sayısının 4,9 milyar olması bekleniyor. Giderek büyüyen bu rakamlar her geçen gün dijital dünyada yeni potansiyel müşterilerin ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

Bu veriler doğrultusunda e-posta pazarlamasının dijital pazarlama yöntemleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak e-posta kullanıcılarını müşteriye dönüştürmek için e-posta listelerinin doğru düzenlenerek, etkin şekilde kullanılması gerekiyor. Özellikle e-bülten içerikli e-postaların hedef kitleye uygun olarak gönderilmesi oldukça önemli. Direkt satış amacı taşımayan; sektör, şirketiniz ve ürünleriniz hakkında bilgi sağlayarak kullanıcıları web sitenize yönlendirmek amacıyla tasarladığınız e-bültenleri sizi takip eden abonelerinize gönderilmesi sağlamak e-posta pazarlamanızın etkinliğini büyük oranda artırabilir.

Peki e-bültenlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak ve abone sayınızı artırmak için neler yapabilirsiniz?

Hedef kitle belirlemek

E-posta listenizin etkinliğini artırmak için, web sitenizde oluşturacağınız bir opt-in form aracılığıyla e-bültenlerinizle gerçekten ilgilenen kişilerin bulunduğu bir abone listesi oluşturabilirsiniz. Fortune 500’de bulunan firmaların yüzde 97’sinin web sitelerinde bu formlara yer verdiği belirtiliyor.

Siz de sadece isim ve e-posta bilgileri talep ettiğiniz bu formlar aracılığıyla, kullanıcıların fazla zamanını almadan e-posta listeleriniz için sağlıklı veriler oluşturabilirsiniz.

Mobile uygun olmak

Radicati Group tarafından yapılan araştırmaya göre 2014 yılı sonunda e-postalarını mobil cihazlar aracılığıyla okuyan kişilerin 2013 yılına göre yüzde 28 artış göstermesi bekleniyor. Mobil cihazlara ilişkin kullanım oranındaki artış, e-posta pazarlamasının mobil cihazlara uygunluğunu da önemli hale getiriyor. E-bültenlerin mobil cihazlarda görüntülenmeye uygun bir tasarıma sahip olması ve web sitenizin mobil cihaz uygulamalarıyla kolaylıkla takip edilebilmesi, e-postalarını mobil cihazlardan takip eden kişilerin dikkatini çekebilir.

Sosyal medyanın önemi

Sosyal medya ağlarının ve kullanıcılarının her geçen gün artış gösterdiği günümüzde, sosyal medyayı e-posta pazarlamanızın etkinliğini artırmak için kullanabilirsiniz.

Göndermiş olduğunuz e-bültenlerde sosyal medya eklentilerini kullanarak, e-bültenlerinizin sosyal medyada paylaşmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Arkadaşınıza gönderin eklentisi

Ağızdan ağza pazarlama (word of mouth) geleneksel pazarlamada olduğu gibi dijital pazarlamada da oldukça önemli bir yere sahip. Dijital dünyada viral pazarlama yoluyla dikkat çeken ağızdan ağza pazarlama; tüketicilerin kullandıkları ürün, hizmet veya markalar hakkında konuşması olarak tanımlanıyor.

Yapılan bir araştırmada, e-posta pazarlaması yapan kişilerin yüzde 50’si, e-bültenlerde arkadaşınıza gönderin eklentisi kullanmanın ağızdan ağza pazarlamanın en kolay yolu olduğunu belirtiyor.

E-posta pazarlamasında, e-bültenleri mümkün olduğunca fazla kişiye göndermek kadar, hedef kitlenizde bulunan abone sayısını artırmak da önemli. Eğer siz de dijital pazarlama hedeflerinize başarılı bir e-posta pazarlamasıyla ulaşmak istiyorsanız, Sendloop ile tanışın. Ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop’un profesyonel e-posta pazarlama altyapısından hemen faydalanabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]