Hızla gelişen dijital pazarlama dünyasında tercih edilen en etkili kanalların başında e-posta pazarlaması geliyor. Maliyet avantajının yanında, firmalara sağladığı birçok fayda, e-posta pazarlamasının kullanımını her geçen gün daha da yaygınlaştırıyor.

E-posta pazarlamasının gücünden en etkin şekilde yararlanabilmek için ise bazı konularda daha dikkatli hareket etmek işinizi kolaylaştırabilir. Tüm süreci etkileyecek kadar kritik olan bu noktalarda doğru kararlar verebilmeniz son derece önemli.

İşte, e-posta kampanyalarınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken ve kampanyaların başarısını etkileyen en kritik noktalar:

1. Başlık
E-posta kampanyalarınızı hazırlarken başlık seçiminiz bu işin en önemli inceliği. İçeriği ne kadar güçlü olursa olsun, hedef kitlenizin dikkatini oraya çekmenin ilk ve tek adımı kullandığınız bu başlık.

Başlık ne kadar çekici ve güçlü olursa e-postalarınızın açılma oranı da o kadar yüksek olur. Kelimelerin algılarımız üzerindeki etkisi çok büyük, çünkü kelimelerle düşünüyoruz ve iletişim kuruyoruz. Özellikle pazarlamada sıkça kullanılan ve tüketici algısında etkili belli kelimeler olsa da siz, bunları değerlendirirken “bedava”, “ücretsiz”, “tıkla” gibi spam filtrelerine takılabilecek seçimler yapmamaya dikkat edebilirsiniz.

Bunun yanında, başlıklarınızın ilgi çekici olması için yararlanabileceğiniz birçok yöntem var. Örneğin, başlıklarınızı soru formatında hazırlayabilirsiniz, esprili bir ifade kullanabilirsiniz, merak uyandıracak bir bilgi paylaşabilir ya da şaşırtıcı, tezat bir söylemin gücünden yararlanabilirsiniz.

2. Yaratıcılık
E-postaların, firmalar tarafından çeşitli amaçlarla sıkça kullanılması, bazen tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hedef kitlenizin, kendi istekleriyle e-posta adreslerini size vermesinden sonraki süreçte gönderdiğiniz iletiler, onları tutmanıza da kaybetmenize de sebep olabilir.

Bundan dolayı, e-postalarınızın farklı ve yaratıcı olması büyük önem taşıyor. İçeriğin değeri, kullandığınız görsellerin kalitesi, seçtiğiniz tasarım öğeleri ve renklerin bir bütün olarak doğru kullanımı yaratıcılığı etkileyen ve uzmanlık isteyen bir iş. Bu noktada farklı olmak ve yaratıcı çalışmalar yapabilmek için rakiplerinizin gönderilerini inceleyebilir, işin uzmanlarıyla çalışabilirsiniz.

3. Fayda
İçeriğiyle, tasarımıyla öne çıkan, yaratıcı bir e-posta hazırladınız, peki hedef kitlenize ne sunuyorsunuz? İşte bu soruya vereceğiniz cevap son derece önemli.

Başarılı e-posta kampanyaları için hedef kitlenize, beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir kolaylık, bir fayda sunmaya özen gösterebilirsiniz.

Bunlar; indirimler, kuponlar, hediye çekleri, çekiliş şifreleri olabilir. Hatta sadece tanıtım amaçlı yaptığınız çalışmalarda bile, müşterilerinizin işlerine yaracağını düşündüğünüz bir bilgiyi, bir videoyu veya bir haberi içeriğinize ekleyebilirsiniz.

4. Hedef
E-posta listeniz birçok farklı özelliklere sahip kişilerden oluşabilir. Bu açıdan, e-postanızı hazırlarken hedef kitlenizi netleştirmeniz oldukça işinize yarayabilir. Eğer kampanyanız veya mesajınız listenizdeki kadın, erkek, genç, yaşlı herkesi kapsamıyorsa, o e-postayı tüm listenize göndermemeye özen gösterin. Böylece üyelikten ayrılma, şikayet etme gibi tatsız müşteri deneyimleri yaşatmamış olursunuz.

5. Zamanlama
E-posta kampanyalarınızı, içeriğine ve sunduğu faydaya göre en doğru zamanda müşterilerinize ulaştırmanız, kampanyanızın başarısını büyük oranda etkiler. E-posta gönderimleriniz için doğru zamanı belirlemenin de birçok farklı yöntemi var. Örneğin A/B testi uygulamak, farklı zamanlar deneyerek sonuçları karşılaştırmak, sektördeki genel eğilimleri ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gibi…

Etkili e-posta kampanyaları hazırlarken özen göstermeniz gereken kritik noktaları sizler için inceledik. Siz de e-posta kampanyalarınızdan başarılı sonuçlar almak için profesyonel desteğimizden yararlanabilirsiniz. Daha fazla geç kalmadan hemen üye olun.

[subscribe_button lang=”tr”]