Günümüzde hepimiz yüzlerce e-posta alıyoruz gün içerisinde. Bu e-postaların çoğunlugunu marketing/pazarlama e-postaları oluşturmakta, çok azı ise bizden cevap isteyen e-postalar. Abonelerimize ve müşterilerimize gönderim yaparken ve onlardan sonuç (satın alma, link tıklama, geri dönüş yapma, vs.) beklerken hepimizin ortak problemi olan e-posta kalabalıklığını unutmamalıyız. Bir şekilde gönderdiğiniz e-postayı diğer yüzlerce e-postadan ayırmalı ve abonelerinizin dikkatini çekmelisiniz.

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? E-posta tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun, ne kadar responsive (mobil cihaz uyumlu) olursa olsun, e-posta içeriğinizde ne kadar çok a/b testi yapıyor olursanız olun hiçbirinin abonelerinizin dikkatini çekmesinde önemi yok. Sadece şu 3 element hariç:

E-postanın en önemli üç parçası

 1. Gönderici adı ve e-posta adresi
 2. E-posta konu başlığı
 3. İçerik özet yazısı

Hemen hızlıca bu 3 elemente değinelim:

1. Gönderici adı ve e-posta adresi

E-postayı kim gönderiyor? Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan e-posta kutunuza gelen e-postaları incelerken ilk tepkiniz e-postayı kimin gönderdiği olacaktır. Eğer göndericiyi tanımıyorsanız veya dikkatinizi çekmez ise e-postayı açmadan hemen silersiniz veya spam olarak işaretlersiniz. Bunu engellemek için şu tavsiyelerimizi uygulayın:

 • Gönderici adı kısa olsun
  Yanlış: ABC Dağıtım Pazarlama Organizasyon Ticaret Ltd. Şti.
  Doğru: ABC.com
 • Şirketinizi ve/veya markanızı yansıtsın
 • Her gönderiminizde aynı gönderici adını kullanın

Gönderici adına ek olarak gönderici e-posta adreside çok önemli. noreply@abc.com gibi geri dönüşleri imkansız hale getirecek e-posta adresleri tanımlamayın. Abonelerinizin size geri dönüş yapmalarına olanak sağlayın. Unutmayın, aboneleriniz gönderdiğiniz e-postaya geri dönüş yaparsa sonraki tüm gönderimleriniz sorunsuz bir şekilde inbox’larına gidecektir.

2. E-posta konu başlığı

E-posta başlığını kısa tutun, mümkünse 90 karakter altında. Böylece mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde okunacaktır. Unutmayın, abonelerinizin zamanı kısıtlı ve e-posta kutularındaki bir e-postayı açıp açmama kararını konu başlığına göre 1-2 saniyede veriyorlar. Ne kadar kısa ve öz olursa abonelerinizi etkileme şansınız o kadar artar. Özetle;

 • Kısa ve öz konu başlıkları tanımlayın. Mümkünse 90 karakter ve altı olsun
 • Kesinlikle BÜYÜK HARF kelime kullanmayın
 • Fiyat, indirim yüzdesi içeren gelenekselleşmiş konu başlıklarından kaçının
 • Eyleme sevk edici konu başlıkları oluşturun
 • Kişiselleştirme kullanarak direk hitap edin:
  Örnek: Selin, bu ürün setini senin için hazırladık

3. İçerik özet yazısı

Sendloop’ta yaklaşık olarak 6000’e yaklaşan Türkiye’den kullanıcımız mevcut ve günde 600’e yakın e-posta kampanya çıkışı oluyor. Bu kapmanyaları incelediğimizde açılma oranlarına direk etkisi olan çok önemli bir konunun malesef atlandığını gözlemliyoruz: İçerik özet yazısı

Peki nedir içerik özet yazısı? Hotmail, Gmail, Yahoo gibi e-posta servislerinin, Apple Mail gibi e-posta uygulamalarının e-posta içeriğinden bir özet çıkartıp e-posta listesinde bunu kullanıcıya göstermesidir:

İçerik özet yazısı

Gönderici ismi ve konu başlığından sonra en önemli faktör budur açılma oranlarını etkileyen. Eğer içerik özet yazısını kendiniz oluşturmazsanız, e-posta servis ve uygulamaları bunu kendileri yapacaktır ve çoğu zaman istenmeyen sonuçlar elde edilmektedir. Bu da abonelerinizin e-postalarınızı açmamasına sebep olmakta, daha da kötüsü sizi spam olarak işaretlemesine olanak sağlamaktadır. Aşağıda buna örnek bir e-posta gönderimi bulabilirsiniz:

İçerik özet yazısı

Nasıl e-posta içerik özet yazısı tanımlayabilirsiniz?

Çok basit bir şekilde sadece 1-2 dakika içerisinde siz de e-postanıza içerik özet yazısı ekleyebilir ve rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz. Yapmanız gereken e-posta HTML kodunuzda <body> elementinden sonra <div> içerisinde özet yazınızı tanımlamak olacaktır.

Örneğin;

<body>
<div style="display:none;font-size:1px;line-height:1px;max-height:0px;max-width:0px;opacity:0;overflow:hidden;">
  Bu yazısı içerik özet yazısıdır
</div>
...
</body>

Bu yöntemi kullanarak e-postanızın özet içerik yazısını kendiniz kolaylıkla tanımlayabilirsiniz:

E-posta özet yazısı

Etkili bir tavsiye

E-posta içerik yazısını da kişiselleştirirseniz çok etkili dikkat çeken bir e-postanız olacaktır ve abonelerinizin dikkatini kolaylıkla çekebileceksiniz.

Hangi e-posta uygulamaları destekliyor?

Günümüzde modern birçok e-posta uygulaması ve servisi bu yöntemi desteklemektedir. Ancak Litmus testlerinde belirtildiği üzere Outlook e-posta uygulaması, Outlook.com (Hotmail) ve Blackberry e-posta uygulaması bu yöntemi desteklemiyordur.

Unutmayın! 2014’ün üçüncü çeyreğinde yapılan bir araştırmaya göre gönderilen e-postaların 53% ‘ü mobil cihazlardan açılıyor veya siliniyor.

Email marketing ile ilgili herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa bizimle dilediğiniz zaman merhaba@sendloop.com adresinden veya 0850 300 3300 no’lu destek hattımızdan temasa geçebilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]