hello@sendloop.com (888) 979 7363 Help Center
Sendloop

E-posta açılma oranlarında hızlı bir artış mı istiyorsunuz? Tavsiyemizi uygulayın

Written by Cem Hurturk on June 10, 2015

Günümüzde hepimiz yüzlerce e-posta alıyoruz gün içerisinde. Bu e-postaların çoğunlugunu marketing/pazarlama e-postaları oluşturmakta, çok azı ise bizden cevap isteyen e-postalar. Abonelerimize ve müşterilerimize gönderim yaparken ve onlardan sonuç (satın alma, link tıklama, geri dönüş yapma, vs.) beklerken hepimizin ortak problemi olan e-posta kalabalıklığını unutmamalıyız. Bir şekilde gönderdiğiniz e-postayı diğer yüzlerce e-postadan ayırmalı ve abonelerinizin dikkatini çekmelisiniz.

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? E-posta tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun, ne kadar responsive (mobil cihaz uyumlu) olursa olsun, e-posta içeriğinizde ne kadar çok a/b testi yapıyor olursanız olun hiçbirinin abonelerinizin dikkatini çekmesinde önemi yok. Sadece şu 3 element hariç:

E-postanın en önemli üç parçası

 1. Gönderici adı ve e-posta adresi
 2. E-posta konu başlığı
 3. İçerik özet yazısı

Hemen hızlıca bu 3 elemente değinelim:

1. Gönderici adı ve e-posta adresi

E-postayı kim gönderiyor? Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan e-posta kutunuza gelen e-postaları incelerken ilk tepkiniz e-postayı kimin gönderdiği olacaktır. Eğer göndericiyi tanımıyorsanız veya dikkatinizi çekmez ise e-postayı açmadan hemen silersiniz veya spam olarak işaretlersiniz. Bunu engellemek için şu tavsiyelerimizi uygulayın:

 • Gönderici adı kısa olsun
  Yanlış: ABC Dağıtım Pazarlama Organizasyon Ticaret Ltd. Şti.
  Doğru: ABC.com
 • Şirketinizi ve/veya markanızı yansıtsın
 • Her gönderiminizde aynı gönderici adını kullanın

Gönderici adına ek olarak gönderici e-posta adreside çok önemli. noreply@abc.com gibi geri dönüşleri imkansız hale getirecek e-posta adresleri tanımlamayın. Abonelerinizin size geri dönüş yapmalarına olanak sağlayın. Unutmayın, aboneleriniz gönderdiğiniz e-postaya geri dönüş yaparsa sonraki tüm gönderimleriniz sorunsuz bir şekilde inbox’larına gidecektir.

2. E-posta konu başlığı

E-posta başlığını kısa tutun, mümkünse 90 karakter altında. Böylece mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde okunacaktır. Unutmayın, abonelerinizin zamanı kısıtlı ve e-posta kutularındaki bir e-postayı açıp açmama kararını konu başlığına göre 1-2 saniyede veriyorlar. Ne kadar kısa ve öz olursa abonelerinizi etkileme şansınız o kadar artar. Özetle;

 • Kısa ve öz konu başlıkları tanımlayın. Mümkünse 90 karakter ve altı olsun
 • Kesinlikle BÜYÜK HARF kelime kullanmayın
 • Fiyat, indirim yüzdesi içeren gelenekselleşmiş konu başlıklarından kaçının
 • Eyleme sevk edici konu başlıkları oluşturun
 • Kişiselleştirme kullanarak direk hitap edin:
  Örnek: Selin, bu ürün setini senin için hazırladık

3. İçerik özet yazısı

Sendloop’ta yaklaşık olarak 6000’e yaklaşan Türkiye’den kullanıcımız mevcut ve günde 600’e yakın e-posta kampanya çıkışı oluyor. Bu kapmanyaları incelediğimizde açılma oranlarına direk etkisi olan çok önemli bir konunun malesef atlandığını gözlemliyoruz: İçerik özet yazısı

Peki nedir içerik özet yazısı? Hotmail, Gmail, Yahoo gibi e-posta servislerinin, Apple Mail gibi e-posta uygulamalarının e-posta içeriğinden bir özet çıkartıp e-posta listesinde bunu kullanıcıya göstermesidir:

İçerik özet yazısı

Gönderici ismi ve konu başlığından sonra en önemli faktör budur açılma oranlarını etkileyen. Eğer içerik özet yazısını kendiniz oluşturmazsanız, e-posta servis ve uygulamaları bunu kendileri yapacaktır ve çoğu zaman istenmeyen sonuçlar elde edilmektedir. Bu da abonelerinizin e-postalarınızı açmamasına sebep olmakta, daha da kötüsü sizi spam olarak işaretlemesine olanak sağlamaktadır. Aşağıda buna örnek bir e-posta gönderimi bulabilirsiniz:

İçerik özet yazısı

Nasıl e-posta içerik özet yazısı tanımlayabilirsiniz?

Çok basit bir şekilde sadece 1-2 dakika içerisinde siz de e-postanıza içerik özet yazısı ekleyebilir ve rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz. Yapmanız gereken e-posta HTML kodunuzda <body> elementinden sonra <div> içerisinde özet yazınızı tanımlamak olacaktır.

Örneğin;

<body>
<div style="display:none;font-size:1px;line-height:1px;max-height:0px;max-width:0px;opacity:0;overflow:hidden;">
  Bu yazısı içerik özet yazısıdır
</div>
...
</body>

Bu yöntemi kullanarak e-postanızın özet içerik yazısını kendiniz kolaylıkla tanımlayabilirsiniz:

E-posta özet yazısı

Etkili bir tavsiye

E-posta içerik yazısını da kişiselleştirirseniz çok etkili dikkat çeken bir e-postanız olacaktır ve abonelerinizin dikkatini kolaylıkla çekebileceksiniz.

Hangi e-posta uygulamaları destekliyor?

Günümüzde modern birçok e-posta uygulaması ve servisi bu yöntemi desteklemektedir. Ancak Litmus testlerinde belirtildiği üzere Outlook e-posta uygulaması, Outlook.com (Hotmail) ve Blackberry e-posta uygulaması bu yöntemi desteklemiyordur.

Unutmayın! 2014’ün üçüncü çeyreğinde yapılan bir araştırmaya göre gönderilen e-postaların 53% ‘ü mobil cihazlardan açılıyor veya siliniyor.

Email marketing ile ilgili herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa bizimle dilediğiniz zaman merhaba@sendloop.com adresinden veya 0850 300 3300 no’lu destek hattımızdan temasa geçebilirsiniz.

Satışlarınızı ve websitesi ziyaretçi adedinizi arttırmak, taktik ve araçları öğrenmek için şimdi kayıt olun:

Abone listemize üye olun

Subscribe To Our Mail List

Get notified about latest email marketing trends, tips and tricks by subscribing to our mail list. You will receive our newsletter once a month.

Subscribe to our mail list

Building an e-commerce emailing strategy for success

Easy to apply tips and tricks for increasing your e-commerce sales with email marketing

Download the free e-book
 
CALL US FOR DETAILS