Araştırma şirketi Ascend2 ve marketingcharts.com’un birlikte yürüttüğü son araştırma, sonuçlarıyla bir çok açıdan hem şaşırtıyor hem de bilindik şeyleri yineliyor. Marketing Charts’dan uzmanlar bu araştırmada elde ettikleri sonuçları “Sektörün İçindekiler Emaili En Efektif Dijital Pazarlama Yolu Olarak Görmeye Devam Ediyorlar” başlığı ile sunmaya karar verdiler. Bu başlığın seçilmesinin nedeni oldukça açık aslında. E-postaya duyulan süregelen inanış ve güven bunlardan biri. Bunun yanında ise birçok kanaldan daha uygun olması da bir başka sebep.

Yukarıdaki cümlede kullanılan teknik kelime “süregelen”nin kullanılma nedeni ise 2014 yılının Temmuz ayında benzer bir araştırmanın farklı bir şirket (Gigaom) tarafından yapılmış olması. Bu mevcut araştırma MC’nin başlığına ilham verdi: Email En Etkili Dijital Pazarlama Tekniği Olarak Görülüyor” Yine aynı ayın içerisinde bu defa Econsultancy bir başka araştırmayı daha aynı konu üzerine yayınladı. Bu araştırmada, global ölçekte pazarlamacılar e-mail kanalını ROI başarısı adına SEO (Arama motoru optimizasyonu) ve içerik pazarlamasından daha önde gördüklerini belirttiler.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Econsultancy’nin saptamalarının sebebi, email kanalı yoluyla yapılan faaliyetlerin başarılarının doğrudan ölçümlenebiliyor olması ancak SEO ve içerik pazarlaması seçeneklerinin geri bildirimlerinin doğrudan elde edilememesi olabilir. Yine de her halükarda e-posta ile pazarlamanın etkinliğinin gücü yadsınamaz.

Ne kadar etkin Ne kadar zor?

Gigaom’un araştırmasının dışında yeni bir araştırma ile tüm dünyadan kullanıcıların tüm kanallardaki marketing faaliyetlerini sadece etkinlik anlamında değil ayrıca uygulamalarının zorluk düzeyi bakımından oylaması sağlandı ve bu araştırma ile konuya başka bir dinamik daha eklenmiş oldu.

Email-Marketing-Charts-screencap

Açıkçası araştırma sonuçların bu şekilde olacağı beklendiği için söz konusu sonuçlar beni şaşırtmadı. Görünen o ki bu çalışma ve bahsi geçen diğer çalışmaların ortak noktası olarak e-postaların başarısı çok büyük. E-posta süreçlerinin zor olduğu yönünde oy kullanan %11’lik grupla görüşmek isterdim; zira bu işi yaparken ne yapıyorlar ya da neyi yapmıyorlar da e-posta yoluyla marketing sürecinde zorluk yaşıyorlar, bilmek isterdim.

Bu yazı Forbes’da 26 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan bir makaleden alınmıştır.

[subscribe_button lang=”tr”]