E-posta pazarlamasını başarılı bir şekilde yürütmek isteyen firmaların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de kaliteli bir e-posta listesi oluşturmak. E-posta pazarlamasına yatırım yapan firmaların, kaliteli bir e-posta listesiyle, hedef kitleye yönelik e-posta kampanyaları oluşturmaları, onların diğer firmalara göre rekabet avantajı elde etmeleri kolaylaşıyor.

Bu anlamda başarılı bir e-posta pazarlaması için aktif kullanıcı hesaplarının yer aldığı güncel bir liste oluşturmak son derece önemli. Bu güncelleme listenizde yer alan geçersiz e-posta adreslerinden kurtulmanızı ve dolayısıyla gönderdiğiniz e-postaların müşterilere ulaşma ve açılma oranlarını artırmanızı sağlayabilir.

Listenizi güncellediğiniz sırada geçerli bir e-posta adresiyle üye olan ve bir süredir gönderdiğiniz e-postaları açmayan müşterilerinizi de tespit edebilir ve aktif olmayan bu müşterilerinizi geri kazanabilirsiniz. Peki, e-posta listenizdeki aktif olmayan kullanıcıları yeniden harekete geçirmek için neler yapmanız gerekebilir? Sendloop olarak, e-posta listenizin bahar temizliğini yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bu kritik noktayı sizler için değerlendirdik…

1. Aktif olmayan kullanıcılarınızı yakından inceleyin
Eğer bir e-posta listesi satın almadıysanız ve izinsiz e-posta gönderimleri yapmıyorsanız, listeniz yaptığınız paylaşımlarınızdan faydalanmak isteyen kişilerden oluşur. Ancak, kendi isteğiyle üye olan bu kişilerin esas amaçlarını bilmenizde fayda var. Belki şuanda aktif olmayan müşterileriniz, sunduğunuz bir promosyon aracılığıyla listenize üye olmuş ve istediğini elde ettikten sonra da gönderdiğiniz e-postaları açmamayı tercih etmiş olabilir. Dolayısıyla, aktif olmayan müşterilerinizi teşvik edecek içeriklerin neler olduğunu belirleyerek, benzer tekliflerin yer aldığı e-posta içerikleri hazırlamanız faydalı olabilir.

2. Kullanıcılara ulaşmak için farklı yollar deneyin
E-postalarınızı okumayan kullanıcılarla iletişim kurabilmek için, e-posta listenizdeki aktif olmayan bu kullanıcılara gönderilerinizle neden ilgilenmediğini doğrudan sorabilirsiniz. Aynı zamanda bu hedef kitleye özel olarak hazırlayacağınız kişiselleştirilmiş e-posta başlıkları sayesinde ilgilerini çekebilir ve gönderdiğiniz e-postaların açılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca oluşturacağınız bir anketi e-posta içeriklerine dahil edebilir ve gelecekte görmek istediği konuların neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu anlamda, pasif kullanıcıların e-postalarınızı tekrar okumaya yönlendirmek için bir e-kitap ya da onları alışverişe teşvik edecek bir indirim kuponu gibi alternatif hediyeler de gönderebilirsiniz.

3. Hedefleme yapın
E-posta pazarlamasında başarıya ulaşmak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de doğru hedefleme yapmak. E-posta listenizde yer alan kullanıcıların yaş, cinsiyet ve satın alma alışkanlıkları gibi verileri hesaba katarak onlara kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilirsiniz. Listenizde yer alan aktif olmayan kullanıcılarınız için de hedefleme yapmanız faydalı olabilir. Kullanıcılara ait verileri incelerek, bu kullanıcıların neden aktif olmadığıyla ilgili ortak bir özellik bulabilir ve hedefe yönelik içeriklerle onları harekete geçirebilirsiniz.

4. E-postalarınızı test edin
Tüm bu yolları deneyerek aktif olmayan kullanıcılarınızla iletişime geçip onların isteklerine yönelik içerikler hazırlamış olmanız bazen yeterli olmayabilir. Eğer kullanıcılarınıza gönderdiğiniz e-postaların halen açılmadığını görüyorsanız e-posta stratejinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Belirli aralıklarla farklı başlıklar, konular, içerikler belirleyerek bir çeşit A/B testi uygulayabilir ve bu farklı e-postaları kullanıcılara göndererek sonuçlarını takip edebilirsiniz. E-posta verilerinizi analiz ederek kullanıcılarınızı hareketlendiren e-posta içeriğini belirleyebilir ve benzer içerikler göndermeye devam edebilirsiniz.

Tüm bu ipuçlarının yanı sıra, listenizde yer alan bu kullanıcıların bir zamanlar sunduğunuz teklifler, yaptığınız faydalı paylaşımlarla gerçekten ilgilenen kişiler olduğunu unutmamanız gerekiyor. Dolayısıyla bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek siz de e-posta listenizdeki aktif olmayan kullanıcıları etkileyebilir ve onları hareketlendirebilirsiniz. E-posta pazarlaması konusunda ihtiyacınız olan her türlü desteği sağlamak için Sendloop her zaman yanınızda. E-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın.

[subscribe_button lang=”tr”]