Her geçen gün dijital pazarlama araçları farklılaşıyor ve gelişiyor ancak e-posta pazarlaması işletmeler açısından önemini korumaya devam ediyor. Bunun önemli nedenlerinden biri, hedef kitlesine e-posta pazarlaması sayesinde ulaşan işletmelerin farklı pazarlama yöntemlerini kullanan diğer işletmelere göre daha düşük pazarlama bütçeleri ile hedeflerine ulaşabiliyor olmaları.

Buna ek olarak, e-posta pazarlaması işletmelerle kullanıcılar arasında köprü görevi görerek interaktif bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Kullanıcıların gönderilen e-posta içeriklerinden okumak istediklerine kendilerinin karar vermesi ya da hangi sitenin e-posta listesine üye olacaklarını kendilerinin belirlemesi etkin bir iletişim sisteminin kurulmasına da yardımcı oluyor.

ABD’de yapılmış olan araştırmanın sonuçları da e-posta pazarlamasının iletişim açısından ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. Söz konusu araştırmaya göre aktif internet kullanıcılarının yüzde 72’si e-posta gönderimleri sayesinde işletmelerle etkileşim sağladıklarını belirtiyor. Dolayısıyla kullanıcılara doğrudan ulaşmak isteyen işletmelerin bu dijital pazarlama kanalını tercih etmeye devam ediyor.

Peki, daha geniş hedef kitlelere ulaşmak ve başarılı e-posta pazarlama aktiviteleri yürütmek isteyen işletmeler e-posta listelerini büyütmek için neler yapabilir? İşte e-posta pazarlamasının anahtar performans göstergelerinden biri olan e-posta listesini etkili bir biçimde büyütmenin ipuçları…

Web sitesinde kullanıcılara yönelik formlar kullanmak
İşletmenizin web sitesinde kullanıcılar tarafından en fazla ziyaret edilen sayfaları belirleyerek e-posta aboneliğine ilişkin formlar yerleştirebilirsiniz. Bu sayede e-posta listenizin büyümesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların doldurmasını istediğiniz formları ana sayfaya ekleyeceğiniz gibi sadece kullanıcıların bilgilerini almanızı sağlayacak bir açılış sayfası da (landing page) oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların kendi istekleri doğrultusunda bıraktıkları e-posta adresleri sayesinde e-posta listeniz kısa sürede büyüyebilir.

Online seminerler düzenlemek
İşletmenize değer katan online seminerler, ayrıca kullanıcıların e-posta adreslerine ulaşmak için kullanılan yöntemlerden biri. Online seminerlerde kullanıcılara aktaracağınız faydalı bilgilerin karşılığında seminer katılımcıları e-posta adreslerini işletmenizin e-posta listesine eklemeniz için verebilir.

Düzenleyeceğiniz online seminerde iş birliği yapabileceğiniz farklı işletmeler seçmek hem seminerin organize edilmesi konusunda hem de daha farklı e-posta listelerine ulaşmada size kolaylık sağlayabilir.

Kullanıcıların e-posta adreslerini online alışverişleri sırasında talep etmek
İşletmelerin e-posta listelerini büyütmelerinin en etkili yollarından bir diğeri de kullanıcıların e-posta adreslerini online alışveriş sırasında elde edebilmek. Kullanıcı web siteniz üzerinden online alışverişini tamamlamadan önce sayfaya ekleyeceğiniz bir onay kutucuğu ile e-postasını doğrudan isteyebilir ve her yeni alışveriş sonunda e-posta listenize ekleyeceğiniz yeni kullanıcılarla listenizin genişlemesini sağlayabilirsiniz.

Çevrim dışı organizasyonlardan yardım almak
İşletmenizin içerisinde bulunduğu sektörle ilişkili olan çeşitli konferans ve seminerlerde yer alarak katılımcıların e-posta adreslerini toplayabilir ve bu adresleri e-posta listenize ekleyebilirsiniz.

Sektörel fuarlar, B2B ve B2C için özel olarak organize edilen konferanslar işletmenizin farkındalığını artıracağı gibi, ileriye dönük farklı iş birlikleri yapabileceğiniz sektörel girişimcilerle de tanışmanıza yardımcı olabilir. Hem farklı işletmeler ve girişimcilerle iletişim kurabilmek hem de organizasyonlarda yer alan katılımcıların e-posta adreslerini alabilmek açısında çevrim dışı organizasyonlar büyük önem taşıyor.

E-posta listenizi büyütmek için kullanacağınız bu yöntemlerle kısa sürede hızlı geri dönüşler elde edebilirsiniz. Eğer dijital pazarlama aktiviteleri arasında önemini korumaya devam eden e-posta pazarlamasından faydalanmak istiyorsanız Sendloop’un profesyonel desteğinden yararlanabilirsiniz. E-posta pazarlamasının avantajlarından faydalanmak için siz de ücretsiz hesabınızı hemen oluşturun.

[subscribe_button lang=”tr”]