E-posta pazarlaması hedef kitleye doğrudan ulaşmak için kullanılan en kolay ve düşük maliyetli dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Bu sebeple işletmeler tarafından oldukça sık tercih edilen bu yöntem doğru kullanılmadığı zaman amacına ulaşmadan, etkisiz bir çaba olarak kalabiliyor.

Gönderilen e-postaların kullanıcılara ulaşmadan istenmeyen e-posta (spam) filtrelerine takılması, e-posta pazarlamasını olumsuz şekilde etkiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların e-posta kutusuna gelen her 6 e-postadan biri istenmeyen e-posta kutusuna düşüyor. Kullanıcılar da ilgi alanlarına girmeyen konularda gönderilen e-postaları, istenmeyen e-posta olarak işaretleyebiliyorlar. Özellikle e-posta adresini kendi paylaşmamış olan kullanıcılara, izinsiz şekilde e-posta gönderimi yapan firmaların imajı kolayca sarsılabiliyor.

Peki, e-postalarınızın başarısını artırmak ve istenmeyen e-postaya dönüşmesini engellemek için neler yapabilirsiniz?

İzinli e-posta gönderimi

Kullanıcıdan izin almadan gönderilen e-postalar, kullanıcı tarafından istenmeyen e-posta olarak işaretlenebilir, bu da çeşitli servis sağlayıcıların kara listelerine girmenize neden olabilir. İzinsiz e-posta gönderimi etik olarak da doğru bulunmadığı için işletmelerin marka imajını zedeleyebilir. Bu sebeple önceden web sitenizi ziyaret ederek opt-in form aracılığıyla e-posta adresini paylaşan kişilere e-posta gönderimi yapmanız uygun olabilir. Böylece e-postalarınızın doğrudan hedef kitlenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

E-posta listesini güncellemek

Daha önce ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen bazı kullanıcılar artık e-posta listenizde bulunmak istemeyebilir. Bu sebeple bu kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda e-posta listelerinizi güncellemek, e-postalarınızın istenmeyen e-posta olarak algılanmasına engel olabilir. Böylece gönderdiğiniz e-postaların başarı oranını artırabilirsiniz.

E-posta filtrelerine uygun içerik

Her e-posta sunucusu istenmeyen e-posta filtresine sahiptir. Bu filtreler gönderilen e-postaları inceleyerek bazı e-postaları istenmeyen e-posta olarak belirler. Özellikle gönderici adresindeki ve içerikteki bazı eksiklikler, e-postaların istenmeyen e-posta olarak algılanmasını sağlayabilir. Bu sebeple e-postalarınızı kendi web adresinizden göndermeniz, içerikte firmanıza ait adres, telefon ve logunun bulunması oldukça önemli.

Ayrıca çok fazla görsel ve yazı içeriğinin bulunduğu e-postalar da filtreler tarafından istenmeyen e-posta olarak algılanabiliyor. Yazı içeriğinde kullanılan “bedava, yüzde 100, inanılmaz, fırsat” gibi kelimeler e-postanın istenmeyen e-posta olarak algılanmasına sebep olabiliyor.

İstenmeyen e-posta kontrolü

E-postanızı tüm kurallara göre hazırladıktan sonra e-postaların istenmeyen e-posta statüsünde olup olmayacağını farklı araçlarla kontrol edebilirsiniz. Örneğin IsNotSpam bu amaçla kullanabileceğiniz online araçlardan biri. Böylece önemli bir dijital pazarlama yöntemi olan e-postalarınızın doğru şekilde hazırlandığından emin olabilirsiniz.

E-posta pazarlaması da tıpkı diğer dijital pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi kurallarına uygun şekilde yapıldığında firmaların başarısına katkıda bulunuyor. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]