İşletmelerin marka bilinilirliği sağlamak ve satışlarını artırmak için sosyal medya platformlarından yararlanması artık neredeyse bir zorunluluk. Yapılan araştırmalar küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yüzde 80’inin işlerini büyütmek için sosyal ağlardan yararlandığını gösteriyor. Markaların yüzde 99’u bu anlamda Facebook’ta bulunmayı tercih ederken, lüks markaların yüzde 83’ünün Pinterest’i aktif olarak kullandığı belirtiliyor.

Pinterest 100 milyona yaklaşan üyesiyle, sosyal medya kullanıcıları tarafından da en çok ilgi gören sosyal ağlardan biri. Özellikle e-ticaret yapan firmaların ürün görsellerini ve fiyatlarını paylaşmak için Pinterest’ten yararlandığı biliniyor. Araştırmalar Pinterest’te fiyatla birlikte yayınlanan görsellerin yüzde 36 oranında daha çok beğenildiği ve görselle birlikte paylaşılan bağlantıya, fiyat bilgisi varsa yüzde 80 oranında daha çok tıklandığı belirtiliyor.

Peki, rakamlardan da anlaşılacağı üzere firmaların satışlarını artırmak için faydalandıkları bu sosyal ağdan, e-posta pazarlaması için nasıl faydalanabilirsiniz?

Pinterest’i e-posta arşivi olarak kullanmak
Eğer e-posta mesajlarınızı arşivlediğiniz, gerektiğinde içerikleri farklı platformlarda kullanmak üzere biriktirdiğiniz bir sisteminiz yoksa Pinterest bu konuda işinize yarayabilir.

Oluşturacağınız Pinterest panolarında (board) e-posta içeriklerinizi paylaşabilir, böylece Pinterest’te daha fazla takipçi elde edebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem Pinterest takipçilerinizi web sitenize yönlendirmek için de yararlı bir yöntem olabilir.

Pinterest ile web sitenize trafik sağlamak
Pin’lediğiniz yani Pinterest’te paylaştığınız içerikler web sitenize trafik sağlamak için etkili bir yöntem olabilir. Web sitelerine en çok trafik sağlayan sosyal ağlar arasında konusunda yapılan araştırmalar, Pinterest’in, Facebook’tan sonra ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Web sitenize sağladığınız trafik de, sitede yer alan opt-in formu doldurma ihtimali yüksek ziyaretçiler anlamına geliyor. Pinlerinize daha fazla trafik sağlamak için ise şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz;

-Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller pin’lemek.
-Aydınlık görseller paylaşmak. Bu tarz paylaşımlar karanlık ve koyu renklerin ağırlıklı olduğu paylaşımlardan yüzde 20 daha fazla etkileşim sağlıyor.
-Yazılı içeriklerinizin 300 kelime civarında olması.
-Hashtag kullanımına dikkat etmek
-Pin’lerinizi diğer platformlarda da paylaşmak
-Takipçilerinizin pin’lerine yorum yapmak, etkileşim sağlamak

Pin’lenebilir e-postalar
E-postalarınızın altında bu e-posta içeriğini sosyal medya platformlarında paylaşmak isteyen kullanıcılar için eklentiler bulundurmak son derece önemli. Pinterest ikonunun da bu sosyal ağlar içinde bulunması, e-posta içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşması için önem taşıyor.

Bu anlamda e-posta tasarımınızın Pinterest’e uygun olup olmadığını dikkat etmenizde de fayda var.

Sosyal medya platformları marka bilinirliğinizi artırmak açısından en büyük yardımcılarınızdan biri. Bu nedenle e-posta pazarlamanızın etkinliğini artırmak için de bahsettiğimiz konular dahilinde Pinterest’ten faydalanabilirsiniz. Ancak e-posta pazarlamasına başlarken ihtiyacınız olan en önemli şey, size profesyonel olarak destek verecek bir iş ortağı. Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]