Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi e-posta pazarlamasında da başarıya giden yolu anahtar performans göstergeleri (KPI) oluşturuyor. E-posta pazarlamasına yatırım yapan firmaların bu göstergeleri incelemeleri hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırdığı gibi nerede olduklarını görebilmek açısından da son derece önemli.

Bu bağlamda e-posta gönderimini başarılı bir pazarlama stratejisine dönüştürmeyi isteyen firmaların e-posta pazarlamasına özgü bazı dinamikleri yakından takip etmesi gerekiyor. Peki e-posta pazarlaması kapsamında firmalar için önem taşıyan bu dinamikler yani anahtar performans göstergeleri neler? İşte e-posta pazarlamasında başarıya ulaşmak için takip edilmesi gereken 7 önemli KPI…

1. Dönüşüm oranı
Dönüşüm oranı; online reklam dünyasında, bir internet sayfasında yer alan bağlantıyı tıklayarak ana sayfaya yönelen ve satın alma işlemi gerçekleştirilen müşterilerin siteye gelen tüm kullanıcılara oranı olarak tanımlanır.

E-posta pazarlaması kapsamında da dönüşüm oranı, e-posta içeriğinde yer alan herhangi bir bağlantıya tıkladıktan sonra ana sayfadaki hedeflenen eylemi gerçekleştiren kullanıcıların yüzdelik dilimi olarak açıklanabilir. Hedeflenen eylemler ürün veya hizmetin satın alınması dışında bülten üyeliği, mobil uygulama indirme ya da bir anketin doldurulması gibi aktiviteler de olabilir.

2. Tıklanma oranı
E-posta içerisindeki bağlantıya tıklayan kullanıcıların, e-postayı görüntüleyen tüm kullanıcılara oranı tıklanma oranı olarak adlandırılır. Bu oran toplam tıklanma sayısının toplam görüntülenmeye bölünmesi yoluyla hesaplanabilir. Eğer tıklanma oranı yüksek ise gönderilen e-posta içeriğinin başarılı olduğu ve tasarım, içerik, etkili Call-to-action gibi noktalarda doğru seçimler yapıldığı söylenebilir.

3. E-posta açılma oranı
E-postanın açılma oranı; e-postayı açan kullanıcı sayısının, kullanıcıya ulaşan tüm e-posta sayısına bölünmesi yoluyla elde edilen bir rakamsa veri olarak tanımlanır. Bu oranın yüksek olması, seçilen e-posta başlığının işe yaradığının bir göstergesi olarak düşünülebilir. Bu bağlamda iyi seçilmiş, uzun olmayan ve kullanıcının dikkatini çekmeyi başaran e-posta konuları, gönderilen e-postanın çöp kutusuna gönderilmesini ya da spam olarak işaretlenmesini engelleyebilir. Dönüşüm oranını artırarak satışların artmasına destek olabilir.

4. E-posta ulaşma oranı
E-posta ulaşma oranı, gönderilen e-postalar arasındaki kullanıcılara ulaşan e-posta oranı şeklinde belirtilebilir. Bu noktada yüksek bir ulaşma oranı elde edebilmek için firmaların ellerinde bulunan e-posta listelerinin kalitesi önem kazanıyor. Çünkü e-posta listesinde yer alan kullanıcıların e-posta adreslerinin hatalı olması ya da aktif olmaması gönderilen e-postaların ulaşma oranını düşürebiliyor.

5. E-posta listesi
E-posta pazarlamasında göz önünde bulundurulması gereken KPI’lardan biri de e-posta listesi. Firmaların e-posta listelerini güncellemeleri ve genişletmeleri, başarılı olabilmek için önem taşıyor. Aksi halde bir süre sonra listelerde yer alan aynı kullanıcılara gönderilen benzer mesajlar kullanıcıların abonelikten ayrılma oranını yükseltebilir. Aynı şekilde aktif olarak kullanılmayan e-posta adresleri e-posta pazarlamasının başarısını olumsuz etkileyebilir. Firmalar var olan e-posta listelerini güncelleyerek ve genişleterek daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve daha yüksek site trafiği ve satış elde edebilir.

6. Web sitesi trafiği
Kullanıcılara gönderilen e-postalardan sonra web sitesine yapılan ziyaretler artıyorsa kısacası web site trafiğinde bir yükselme oluyorsa, e-posta gönderimlerinin başarılı olduğu söylenebilir. Bu noktada, kaliteli, mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenen e-posta içeriklerinin önemi de artıyor. Çünkü kullanıcılar genellikle mobil cihazları üzerinden e-posta içeriğindeki bağlantıyı tıklayarak, siteye yönelme eğiliminde olabiliyor.

7. Marka bilinirliği
Firmalar e-posta pazarlaması yöntemi ile kullanıcıların dikkatini çekebilir ve hiç akıllarında olmadığı halde kullanıcıların ürün ya da hizmet satın almasını sağlayabilir. Ayrıca firmalar e-posta pazarlaması yoluyla, kullanıcılarına belirli aralıklarla e-posta gönderimi yaparak hem kendilerini hatırlatabilir hem de mevcut kampanyalarından bahsedebilir. Böylece e-posta pazarlaması işletmelerin marka bilinirliğini artırarak satış dışında da kazanç sağlamalarına yardımcı olur.

Firmalar e-posta pazarlaması kapsamında yer alan anahtar performans göstergelerini kavrayarak daha etkili ve kaliteli e-posta gönderimi sağlayabilir ve kullanıcıları satın almaya teşvik edebilirler. Siz de etkili bir e-posta pazarlaması ile satışlarınızı artırmak istiyorsanız ücretsiz hesabınızı hemen oluşturarak Sendloop ile başarıya ulaşabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]