E-posta pazarlamasının başarısını ölçmek için, gönderilen e-postanın kaç kişi tarafından görüntülendiği bilgisine sahip olmak önem taşıyor. Hangi günlerde ve günün hangi saatlerinde gönderdiğiniz e-postaların daha çok açıldığı bilgisiyle e-posta kampanyalarınızın optimizasyonunu gerçekleştirmeniz de mümkün. Böylece bir sonraki e-posta gönderiminde yapmanız gerekenlere ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgi çekici ve yaratıcı başlıklar kullanarak ya da cazip teklifler sunarak e-postalarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak doğru gün ve saatte e-posta gönderiminin de e-postanın açılmasını sağlayan önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekiyor. Ayrıca doğru zamanlamayla göndermiş olduğunuz e-postalar, yüksek okunma oranıyla satışlarınızı olumlu etkileyebilir.

Sendloop olarak e-posta gönderimi için en uygun gün ve saatleri sizin için bir araya getirdik…

E-posta pazarlaması için en uygun günler

Eğer belirli bir etkinliğe davet içeriği olmayan genel bir e-posta gönderimi yapıyorsanız gönderimde bulunacağınız günü tespit etmek için genel olarak kabul görmüş birkaç veriyi kulanabilirsiniz.

  • Pazartesi sendromu: Birçok kişi haftanın ilk iş gününe genellikle dolmuş olan e-posta kutusundaki spam olarak adlandırılan istenmeyen e-postları temizleyerek başlar. Bu işlem sırasında sizin göndermiş olduğunuz e-postaların da istenmeyen mail olarak algılanıp silinmesi mümkün. Pazartesi gününün bu sebeple e-posta pazarlaması için uygun bir gün olmadığını söyleyebiliriz.
  • Hafta sonu etkisi: Hafta sonları internet aktivitelerinin azaldığı günler olarak bilinir. Birçok kişi bu günleri ailesi ve arkadaşlarıyla çeşitli aktivitelere ayırır. Bu sebeple hafta sonlarında gönderilen e-postaların okunma ihtimali oldukça düşük.
  • Hafta ortası en iyi seçim olabilir: Yapılan birçok araştırma salı, çarşamba ve perşembe günleri gönderilen e-postalardan iyi sonuçlar alındığını gösteriyor. Bu sebeple siz de başarılı bir e-posta pazarlaması için bu günlerde e-posta gönderimi yaparak e-postanızın açılma ve okunma oranını artırabilirsiniz.

E-posta pazarlamasını hangi saatlerde yapabilirsiniz?

E-postaların açılma oranını yükseltmek için, en uygun e-posta gönderim saatini belirlemek de gerekiyor. Bu konuda yapılan araştırmalar sabah saatlerinde ve öğleden sonra gönderilen e-postaların okunma oranının yüksek olduğunu gösteriyor.

  • 06.00-10.00: Araştırmalara göre; bu saatler arasında gönderilen özellikle giyim, tüketim ürünleri, restaurant, organizasyon içerikli e-postaların çoğunluğu açılıyor. Kullanıcıların çalışma saatleri içerisindeki bu zaman diliminde çalışmaya ara vererek dinlendikleri dakikalarda pazarlama içerikli e-postaları inceledikleri belirtiliyor.
  • 00-14.00: Bu saatler arasında öğle arasında olan ve aradan sonra yapılması gereken işleri gerçekleştirmeye yoğunlaşan çalışanların, pazarlama içerikli e-postaları çoğunlukla açmadıkları belirtiliyor.
  • 00-17.00: Yapılan araştırmalar bu saatler arasında iş yoğunluğu sırasında çalışmaya ara veren kişilerin, e-posta kutusuna gelen finansal veri içerikli e-bültenler başta olmak üzere pazarlama içerikli e-postaları gözden geçirdiğini ortaya çıkarıyor.
  • 00-19.00: İş çıkış saatlerinde kişilerin genellikle tatil promosyonu içerikli e-postaları açtığını belirten araştırma sonuçları, bu saat dilimi arasında diğer e-postaların önem sıralamasında geri plana düştüğünü ortaya çıkarıyor.
  • 00-22.00: Çoğu kişinin zamanını dinlenmeye ayırdığı bu saatlerde e-postalarını kontrol eden az sayıda kişinin spor, hobi ve giyim içerikli e-postaları açtıkları belirtiliyor.
  • 00-06.00: Bu saat aralığı birçok araştırma tarafından e-posta pazarlaması için en etkisiz zaman dilimi olarak değerlendiriliyor.

E-posta pazarlaması yapmadan önce birçok parametreyi göz önünde bulundurarak uygun bir strateji oluşturmak gerekiyor. E-posta gönderimi yapılacak gün ve saati belirlemek de yapılması gerekenler arasında. Ancak nasıl bir strateji ile e-posta pazarlaması yapacak olursanız olun en önemli ihtiyacınızın size uzun vadeli güçlü bir e-posta pazarlama altyapısı sunan güvenilir bir iş ortağı olduğunu unutmamak gerekiyor. Siz de başarılı bir e-posta pazarlaması ile satışlarınızı artırmak istiyorsanız ücretsiz hesabınızı hemen oluşturarak Sendloop ile tanışabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]