Eğer e-posta pazarlamasının eski bir promosyon stratejisi olduğunu ve markanıza finansal bir fayda sağlamayacağını düşünüyorsanız, yanılıyor olabilirsiniz. E-posta pazarlaması dijital pazarlamanın yeni oluşan formlarından çok daha uzun süredir, düşük yatırım maliyeti ve yüksek dönüşüm oranıyla karlı bir pazarlama yönetimi olarak varlığını sürdürüyor.

Yapılan araştırmalarda, 2013 yılında 929 milyon işletmenin e-posta hesabından kullanıcılara tam 100 milyar e-posta gönderildiği belirtiliyor. Bu çapta bir e-posta gönderimi içerisinde farkındalık oluşturarak satış yapmanın kolay olmadığını düşünebilirsiniz.  Ancak doğru bir stratejiyle uygulanan e-posta pazarlamasıyla satışlarınızı artırmanız mümkün. E-posta pazarlaması için şirketlerin harcadığı her 1 dolarlık yatırım maliyetinin sağladığı geri dönüşün 28,5 dolar gibi yüksek bir oran olduğu düşünüldüğünde, şirketlerin e-posta pazarlamasını her zaman önemsemesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Peki başarılı bir e-posta pazarlaması ile satışları artırmak için neler yapılmalı?

Doğru zamanlama

E-postaların ne zaman ve hangi sıklıklarla gönderilmesi gerektiği, e-posta pazarlamasına başlarken belirlenmesi gereken en önemli noktalar.

Yapılan araştırmalara göre, Pazartesi günü gönderilen e-postalarda satışa dönüşüm oranı diğer günlere göre çok daha yüksek. Yine sabah erken saatlerde gönderilen e-postaların okunma oranı daha yüksek.

E-postayı aldıktan sonra 2 gün içinde satın alma işlemini gerçekleştiren müşterilerin oranı yüzde 21. Yüzde 32’lik kısım ise e-postayı aldıktan sonra 2 hafta içerisinde satın alma işlemini gerçekleştiriyor. Bu oranlar göz önüne alındığında ayda 1 kez e-posta gönderiminde bulunmak yerine belirli aralıklarla 4 kez e-posta göndermenin faydalı olacağı düşünülüyor.

Başarılı e-bülten oluşturma

Potansiyel müşterilerinizi satışa yönlendirecek e-bülten tarzında içerik oluşturmak, e-posta pazarlama yönteminden başarılı sonuç elde etmenizi sağlayabilir.

Siz de potansiyel müşterilerinizin beğenerek satın alabileceği ürünleri kullanarak, uygun bir iletişim diliyle, dikkat çekici bir e-posta başlığı ve uygun call to action’lar kullanarak, etkili bir e-bülten oluşturabilirsiniz.

Ulaşılabilirlik

E-posta pazarlaması için kullanılan müşteri e-posta adreslerinin birçoğu aktif olmayabilir ya da aktif olan e-posta adreslerine göndermiş olduğunuz mail istenmeyen posta (spam) kutusuna düşerek müşterinize hiç ulaşmayabilir. E-posta pazarlamanızın başarıya ulaşması için, başarı oranını ölçümleyebildiğiniz güvenilir bir yazılım kullanmanız gerekiyor. Her 2000 kişiden sadece 1’inin e-posta kutusunda gördüğü pazarlama kampanyasına ilişkin e-postaları istenmeyen posta olarak işaretlediği göz önüne alındığında, e-postanız kullanıcının gelen kutusuna düştüğü andan itibaren önemli bir satış potansiyeli taşıdığı ortaya çıkıyor.

Ayrıca aktif olmayan e-posta adreslerini listenizden çıkararak yıllık e-posta ulaşılabilirliğinizi yüzde 3-5 oranında yükseltmeniz mümkün.

İçeriğin önemi

E-posta içeriğinin kullanıcının ilgisini çekecek ve sektöre yönelik farklı bilgiler içermesi okunma oranını artırabilir.

İçeriğe atıfta bulunan kısa, ilgi çekici ve bilgilendirici bir başlık kullanmanız e-postanızın okunmasını sağlayabilir. Pazarlama amaçlı gönderilen e-postaların sadece yüzde 20-40’ının okunduğunu ancak başlığın mutlaka herkes tarafından görüldüğünü unutmamak gerekiyor.

E-posta içeriğinizi kişiselleştirmek de okuyan kişide etki yaratabilir. Göndermiş olduğunuz kişiye ismiyle hitap etmek ya da e-posta başlığında ilginç bir soru kullanmak bu konuda işinize yarayabilir.

Yapılan araştırmalara göre e-posta pazarlaması, yüksek tıklanma oranı ve internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin üçte birinin e-ticaret şirketlerinin gönderdiği e-postalar aracılığıyla internetten alışveriş yapıyor olması sebebiyle, kullanıcıların en çok etkilendiği dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Eğer siz de e-posta pazarlamasıyla hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop ile tanışabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]