İşletmenizi, markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için online ya da offline birçok pazarlama kanalından yararlanabilirsiniz. TV, radyo, gazete, banner reklamları, sosyal medya, SEO, mobil uygulamalar hep bu kanallar arasında gösterilebilir.

Pazarlama stratejiniz için kanal belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise yatırımınızın geri dönüşünün hangi kanal üzerinden daha yüksek olabileceğini hesaplamaya çalışmak. Aksi taktirde kazandığınızdan fazlasını pazarlamaya harcayarak hedeflediğiniz karlılığa ulaşmanız zorlaşabilir.

Peki, e-posta pazarlamasında ROI oranını nasıl yükseltebilirsiniz…

Düşük maliyet ile yüksek dönüşüm oranlarına ulaşabilirsiniz

Ekonomik ve verimli pazarlama araçları arasında e-postaların gücü tartışılmaz. Düşük maliyetli pazarlama kanalları arasında en etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayan e-postalar, ayrıca işletmeler için sonuçları kolaylıkla ölçümlenip, değerlendirilebilen avantajlı bir alan da sağlar. Bu net sonuçları doğru şekilde analiz edip, stratejilerinize yansıttığınız ölçüde e-posta pazarlamanızdan da büyük oranda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Direct Marketing Association’ın raporuna göre; aralarında sosyal medya, mobil uygulama, arama motorları gibi kanalların da olduğu pazarlama kanallarından ROI’si en yüksek pazarlama aracının e-posta kampanyaları olduğu ortaya çıkmış.

Doğru zamanda doğru yerde olarak mucizeler yaratabilirsiniz

E-posta pazarlaması, hedef kitlenizi online olarak zamanlarını en çok geçirdikleri yerde yakalar. Bu, e-posta pazarlamasının düşük yatırım maliyetleriyle, yüksek dönüşümlere ulaşabilmesi için eşsiz bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Yine Direct Marketing Association’ın raporunda; tüketicilerin yüzde 66’sının, online bir alışverişi gerçekleştirme sebebinin bir e-posta pazarlama kampanyası olduğu görülmüş. Siz de doğru zamanlama yaparak, doğru bir hedef kitleye gönderdiğiniz e-postalar ile dönüşümlerinizi artırabilir ve bu kanala yaptığınız ufak bir yatırımla kazancınızda mucizevi etkiler yaratabilirsiniz.

Kişiselleştirmeler ile daha efektif sonuçlara ulaşabilirsiniz

E-posta kampanyalarınızdan en efektif sonuçları almanın bir tekniği de gönderimlerinizin kişiye özel olması ya da öyle hissettirmesi. Bunu birçok şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün; örneğin, isminin kullanılması, bulunduğu bölgeye özel hizmetlerin ya da avantajların sunulması, doğum günü, yılbaşı gibi özel günlerinin kutlanması. Bu özel zamanlar için indirimler ve fırsatlar sunmanız ise tüketicileri alışveriş için en fazla motive eden hareketler arasında gösterilebilir.

Ayrıca gönderimlerimizde kullandığınız dilin ve seçtiğiniz kelimelerin de hedef kitlenize samimi ve özel hissettirmesi mümkün.

En etkili ve yatırım getirisi yüksek pazarlama kanalı olduğu araştırmalarla da kanıtlanmış olan e-posta pazarlaması ile siz de işinizde daha başarılı bir yere gelebilirsiniz. Tabi bu noktada e-posta kampanyalarının püf noktalarını bilmek ve stratejinizi oluştururken bu yönde bir yol izlemek büyük önem taşıyor.

E-posta kampanyalarının kazancı sadece maddi olarak sağladığı dönüşümlerle de sınırlı değil, marka algısı oluşturmak, marka imajınızı pekiştirmek, müşteri sadakati artırmak gibi sonuçları o an için öçülemese de uzun vadede büyük oranda kazancınıza yansıyacak etkileri de var.

Paylaştığımız tüm bu ipuçlarını değerlendirerek siz de e-posta kampanyalarından, düşük bir yatırım maliyetiyle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]