En fazla 5-6 cümlelik bir konuşma yapmanız istense ne yapardınız? 5-6 cümleyle konuyu özetleyecek, etkili, dinleyeni harekete geçirecek bu cümleleri oluşturmak muhtemelen pek kolay olmazdı. E-posta pazarlaması da tıpkı bu konuşma metni gibi oluşturması zor fakat etkisi yüksek bir dijital pazarlama faaliyeti.

Yapılan araştırmalar e-posta pazarlamasının online müşterilerin yüzde 66’sını tekrar satın almaya yönlendirdiğini gösteriyor. Bu oran e-posta pazarlamasının satışlarınızı artırabilmek için ne kadar etkili bir araç olduğunu da ortaya koyuyor. Ancak e-posta pazarlamasının binlerce firma tarafından yapıldığını unutmamak gerekiyor. Bu rekabet ortamı içinde öne çıkmak için sık yapılan hatalardan uzak durmak ve kusursuz e-postalar oluşturmak gerekiyor.

Sendloop olarak e-posta pazarlamasında uzak durmanız gereken 4 hatayı sizin için bir araya getirdik…

1. Doğru hedefleme yapmamak

E-posta pazarlaması doğrudan hedef kitleye ulaşan bir dijital pazarlama faaliyeti olması sebebiyle yüksek dönüşüm oranı elde etmenizi sağlayabilir. Ama eğer alıcıların yaş, cinsiyet ve daha önceki satın alma verilerini hesaba katmadan ve hedefleme yapmadan gönderim gerçekleştirirseniz dönüşüm oranı beklentilerinizin çok altında kalabilir.

Örneğin e-postanızın içeriğinde 25-35 yaş arası kadın kullanıcılara yönelik ürün tanıtımı yapıyorsanız, bu e-postayı 18-25 yaş aralığındaki erkek kullanıcılara göndermeniz pek de işe yamayacaktır. Bu nedenle kullanıcıları kendi özel bilgileri ışığında gruplamanız ve gönderimlerinizde bu gruplara doğru hedefleme yapmanız çok işinize yarayacaktır.

2. Firma ismini ve konu alanını kullanmamak

E-postanın kimden geldiğini ve hangi konuya ilişkin olduğunu görmek tüm e-posta kullanıcılarının en temel beklentisi. Eğer söz konusu olan pazarlama içerikli bir e-postaysa, firma isminin ve konu alanının, o e-postanın açılmasını sağlamak için elinizdeki tek araç olduğunu söyleyebiliriz. Gönderici alanında firma isminizi kullanarak e-postanın güvenilirliğini kanıtlayabilirsiniz. Konu alanını etkili kullanarak da okuyucuda e-postayı okuma isteği uyandırabilirsiniz.

3. Tasarıma dikkat etmemek

E-postalarınızın tasarımı okuyucuyu etkilemek için kullanabileceğiniz en etkili araçlardan biri. Görsel ve yazılı içerik dengesini doğru kullanmanızda fayda var. Uzun metinlerin e-postada okunmasının kolay olmayacağını unutmamak gerekiyor. Bu yüzden mesajınızı uzun metinler yerine grafik ve fotoğraflarla vermeye çalışmanız daha iyi bir yaklaşım olabilir.

4. Call to action (CTA) kullanmamak

Her e-posta gönderiminde mutlaka hedeflenen bir amaç var ve sizinki için de durum farklı olmayacak. Peki, alıcıları bu amaca nasıl yönlendireceğinizi planladınız mı? Bunun için e-posta gönderimi ile hedeflenen sonucu net bir şekilde belirledikten sonra alıcıları bu sonuca yönlendirecek bir veya birden fazla CTA hazırlamak çok işinize yarayabilir.

Bu paylaştığımız en tipik hatalardan kaçınarak siz de e-postalarınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Sendloop e-posta pazarlaması konusunda size her konuda yardımcı olmak için hep yanınızda. Siz de e-posta pazarlamasıyla hedef kitlenize en kolay şekilde ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın.

[subscribe_button lang=”tr”]