E-posta kampanyaları hazırlarken; hedefe daha kolay ulaşabilmek, e-posta içeriklerini en etkili şekilde oluşturabilmek ve daha yüksek geri dönüş elde etmek ile ilgili akıllara gelen pek çok soru var. “Nasıl bir e-posta hazırlamak gerekli?”, “E-posta göndermek için en iyi zaman hangisi?”, “Bir gönderi içerisinde en iyi sonuç için kaç makale yer almalı?”, “Bülten ne uzunlukta olmalı?” gibi sorulara verilecek doğru yanıtlar, daha yüksek verim elde etmenizi sağlayabilir.

Bazen kullanıcılar amaçlarına ulaştırabilecek basit çözümleri uygulamak yerine, e-postanın hedef kitlesi, amacı, fonksiyonu ve etkisi hakkındaki daha karmaşık konulara girerek zaman kaybedebilirsiniz. Bu noktada, doğru bilinen yanlışların farkına vararak, daha etkili ve pratik çözümler üzerinde durmak, başarıya giden yolda en önemli adımlarınız olabilir.

İşte, başarılı kampanyalar oluşturabilmek ve etkili çözümler üretebilmek için e-posta pazarlaması hakkında en sık sorulan sorular ve bilinmesi gerekenler…

1. E-bülten içeriği kaç makaleden oluşmalıdır?

Genel kanı 3 ila 5 makalenin yeterli olduğu yönündedir ama bültenler, amaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, belirli bir seri halinde yazılmış, nispeten daha hacimli bültenler nadiren gönderilir. Bunlar, eğitim hizmetleri veren ve yaratıcı işler ortaya çıkaran işletmeler için daha uygun olabilir.

Bir etkinlik için kayıt ya da bir ürün satışı gibi hedefe yönelik bültenler ise daha kısa ve spesifik olabilirler. Bu ikisi arasında denge kurmak biraz zaman alabilir. Belki sizin hedef kitleniz, dergi gibi iki haftada bir gelen bültenleri ya da daha uzun aralıklarla gönderilen ama yoğun içeriğe sahip bültenleri tercih ediyor olabilirler. En iyi sonucu almak için denemeler yaparak sizin için ideal makale adedini belirleyebilirsiniz.

2. E-posta göndermek için en doğru zaman nasıl belirlenir?

Pazartesi ve Cuma günleri hem iş günü hem de hafta sonuna yakın günler, bu yüzden insanların kafası pek çok şeyle meşgul ve dikkatlerini çekmek daha zor. Ancak çalışan kesim hedefleniyorsa en uygun günler yine Pazartesi ve Cuma arasında kalan iş günleri oluyor. Hafta içi çalışan kesime yönelik postalar sabah erken gönderilir ve diğer postalardan önce okuyucuya ulaştırılırsa daha verimli olduğu da araştırmalarla ortaya konulan bir gerçek. Bu noktada kitlenizin davranış alışkanlıklarını analiz ederek o yönde bir strateji belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

3. Başarılı bir e-posta kampanyasının en önemli kısmı hangisidir?

Bir e-posta kampanyası; içeriğinden, başlığına, görsellerinden, konu satırına kadar birçok önemli bölümden oluşuyor ve bunların her birini ayrı ayrı, büyük titizlikle ele almak başarı açısından büyük önem taşıyor. Belki ilk açılma oranlarını çarpıcı bir başlık ve merak uyandıran bir konu satırı etkileyebilir, ancak içeriğinin kalitesi ve hedef odaklı CTA kullanımı da tıklanma oranlarını yükseltebilir. Bu yüzden e-posta kampanyanızın her açıdan doğru ve kusursuz olması hedefinize ulaşmanız açısından oldukça önemli.

4. Dönüşüm oranlarını yükseltmek için e-posta kampanyalarından nasıl yararlanılır?

E-posta pazarlama kampanyaları; sitenize trafik çekmek ve dönüşüm oranlarınızı yükseltmek için yararlanabileceğiniz en etkili kanalların başında geliyor. Bu noktada etkisini en üst seviyede görebilmeniz için doğru zamanda, doğru içeriği, doğru kişilere göndermeniz çok önemli.

Örneğin, elinizde satış yapmak istediğiniz bir ürününüz ve hedef kitlenizi içeren bir e-posta listeniz varsa, onlara bir promosyon e-postası göndermek işinize yarayabilir. Bunun dışında her ne amaçla e-mail gönderiyor olursanız olun, kullanıcılarınıza bir fayda sunmanız gerektiğini hiç unutmamanız büyük önem taşıyor.

E-posta pazarlamasında cevapları hayati önem taşıyan bu sorular genel olarak bülten sisteminizi kurarken dikkate almanız gereken bilgileri de beraberinde getiriyor. E-posta pazarlamasının büyük bir hızla yayıldığı günümüzde elbette bunlar gibi daha pek çok detayı karşımıza çıkmaya devam ediyor. Pazarlama stratejilerinizi belirlerken tecrübeli bir çözüm ortağı arıyorsanız Sendloop size her sorunuzda yardımcı olabilir. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın, e-mail pazarlamasından en profesyonel şekilde yararlanmaya başlayın.

[subscribe_button lang=”tr”]