E-posta pazarlamasında başarılı olabilmek için gönderilerinizin kullanıcıların gelen kutusuna ulaşması önem taşıyor. Diğer önemli konu ise gelen kutusuna ulaşan e-postaların açılma oranı.
E-posta kampanyalarında açılma oranı; kullanıcıya ulaşan toplam e-posta sayısının okunan e-posta sayısına bölünmesiyle elde edilir. Örneğin gönderdiğiniz e-postaların 100 tanesi kullanıcılara ulaştıysa ve bu e-postaların 10 tanesi okunduysa açılma oranı yüzde 10 olarak belirlenir.

Peki açılma oranını artırmak için neler yapılabilir? E-postaların kullanıcılar tarafından okunmaya değer bulunması ve ilgi çekici görünmesi için, gönderici adında firma isminizin bulunması ve merak uyandıran bir konu başlığı kullanmak son derece önemli. İşte e-postalarınızın açılma oranını artıracak konu başlığı örnekleri…

1. Rakam içeren başlıklar
Numaralandırılmış liste halindeki içerikler okuyucuların her zaman ilgisini çeker. “En iyi 5 ürün” “Mutlaka görmeniz gereken 10 şehir” gibi başlıklar merak uyandırmanın yanı sıra, okuyucuya yazının uzunluğu hakkında bilgi verir ve kolay okunabilir olması sebebiyle tercih edilir. Bu içerikleri kaliteli görsellerle desteklemek faydalı olabilir. Kısa yazı içeriğiyle birlikte görsel ağırlıklı bir e-posta tasarımı yapmak okuyucuların yazının tamamına göz atmasını ve hedef sayfaya yönelmesini sağlayabilir.

2. Soru sormak
E-postaların açılma oranını artırdığı kanıtlanmış olan diğer bir konu başlığı türü de soru cümleleri. Yapılan araştırmalar konu başlığı soru cümlesinden oluşan e-postaların açılma oranının yüzde 200’e ulaşan oranla daha fazla olduğunu gösteriyor. Özellikle “Fikrinizi alabilir miyiz?” benzeri merak uyandırıcı soru cümlelerinin e-posta açılma oranını artırmada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Siz de basit bir soru işaretiyle e-postalarınızın açılma oranını artırabilirsiniz.

3. Müşterinin ilgi alanına odaklanmak
Eğer hedef kitlenizin ilgi alanına yönelik yaratıcı bir konu başlığı oluşturabilirseniz sadece e-posta açılma oranını değil, dönüşüm oranınızı da kolayca artırabilirsiniz. Hedef kitlenizde çeşitli verilere göre sınıflandırmalara yaparak bu sınıfların sevebileceği ilgilenebileceği konulara odaklanabilirsiniz. Konu başlığında hedef kitlenin sevdiğini tahmin ettiğiniz filmlere, sporculara değinmek bu konuda size yardımcı olabilir.

4. Farklı konu başlıklarını test etmek
E-posta kampanyası oluştururken hangi tür başlığın daha etkili olduğu görebilmek için 2 farklı konu başlığı kullanarak gönderim yapmak ve açılma oranlarını karşılaştırmak faydalı olabilir. Böylece daha sonra gerçekleştireceğiniz e-posta kampanyaları için önemli bir veriye sahip olabilirsiniz.

E-posta pazarlaması da tıpkı diğer dijital pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi kurallarına uygun şekilde yapıldığında firmaların başarısına katkıda bulunuyor. Siz de e-posta pazarlamasında hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak bu ipuçlarını değerlendirebilir ve e-postalarınızın daha çok kullanıcı tarafından açılmasını sağlayabilirsiniz. E-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, SendLoop size gelişmiş e-posta altyapısıyla destek olabilir. SendLoop ile tanışmak için siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.