E-posta pazarlaması çalışmalarınız kapsamında düzenli olarak e-posta gönderimi yapıyorsanız, bazı e-postaların diğerlerinden daha iyi sonuçlar elde ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Daha başarılı olan e-postaları diğerlerinden ayıran özellikleri keşfederek, gelecekte gerçekleştireceğiniz kampanyaların da başarılı olması için önemli bir adım atabilirsiniz.

Başarılı e-postaların farkını ortaya koyabilmeniz için A/B testinden faydalanabilirsiniz. A/B testi, iki veya daha fazla durumun nasıl sonuçlar verdiğini ortaya çıkararak farklılığı belirlemenize yardımcı olan bir test. A/B testi ile e-postalarınızda gerçekleştirdiğiniz değişimleri takip edip, dönüşüm oranlarını ölçerek daha başarılı olan seçeneği tespit edebilirsiniz.

A/B testi nasıl uygulanır?
A/B testini uygularken genellikle eşit şekilde iki gruba ayırdığınız kullanıcılardan bir gruba e-postanın A versiyonunu, diğer gruba ise B versiyonunu göndererek hangi seçeneğin daha başarılı olduğunu ölçümleyebilirsiniz.

Peki, e-postalarınız için bu testi hangi noktalara uygulayabilirsiniz? İşte bu konuda size yol gösterecek birbirinden farklı 25 A/B testi önerisi…

A/B testi fikirleri

1. Birbirinden farklı ürün görselleri
2. Farklı call to action’lar
3. Konu başlıklarını değiştirmek
4. Tasarıma ya da ürüne odaklı e-posta içerikleri
5. Başlık boyutunu değiştirmek
6. Farklı yazı karakteri kullanmak
7. İndirim ve fiyatları “yüzde 10” yerine 10 TL şeklinde belirtmek
8. Ürün görseli boyutlarını değiştirmek
9. Tek sütundan ya da 2-3 sütundan oluşan bir şablon kullanmak
10. Farklı renkte tasarımları denemek
11. Önemli bölümleri farklı bir karakter ve boyutla işaretlemek
12. Farklı zamanlarda gönderim yapmak
13. Ürün tanımlamasını farklılaştırmak
14. Ücretsiz üyelik gibi fırsatlar sunmak
15. Video içeriği eklemek
16. Daha samimi ya da daha ciddi bir dil kullanmak
17. İçeriklerinizin bulunduğu alanı değiştirmek
18. E-posta konusuyla ilgili içeriklere link (bağlantı) vermek
19. Satın alma davranışlarına göre kişiselleştirilmiş e-posta gönderimi
20. “Son şans” gibi aciliyet belirten ifadeler kullanmak
21. Sosyal medya butonlarının tasarımını ya da yerini değiştirmek
22. Anket içeriği oluşturmak
23. E-posta içinde banner kullanmak
24. İçerik oluştururken uzmanlardan faydalanmak
25. Açılış sayfasını (landing page) değiştirmek

İki ayrı test grubu oluşturarak ve bahsettiğimiz noktalarda değişiklikleri bu gruplara gönderdiğiniz e-postalara uygulayarak hangi değişikliklerin dönüşüm oranınızı artırdığını belirleyebilirsiniz.

A/B testi e-posta optimizasyonu çalışmalarınıza önemli katkı sağlayabilir. Bu anlamda e-posta pazarlamasında doğru tasarımın ve içeriğin bir tane olmadığını bilmekte fayda var. Düzenli olarak yapacağınız değişiklikler ve bu değişikliklere ilişkin incelemelerle kendiniz için en doğru şablonu, tasarımı ve içeriği belirleyebilirsiniz. Sendloop sadece bu konuda değil e-posta pazarlamasına ilişkin ihtiyaç duyduğunuz her konuda size destek vermeye devam ediyor. Eğer siz de dijital pazarlama hedeflerinize başarılı bir e-posta pazarlamasıyla ulaşmak istiyorsanız, Sendloop ile tanışın. Ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop’un profesyonel e-posta pazarlama altyapısından hemen faydalanabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]