Başarılı bir e-posta pazarlaması yürütmek ve yapılan kampanyalardan iyi sonuç almak ciddi bir çalışma gerektiriyor. Konuyla ilgili yapılan araştırma sonuçlarını takip etmek de bu çalışmanın önemli bir parçası. Campaign Monitor tarafından yapılan 2014 yılında yapılan araştırma sonuçları kullanıcılara gönderilen e-posta sayısındaki artış ile e-postaların dönüşüm oranlarındaki düşüş arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Araştırma sonuçlarında 2013 yılı sonuna kadar yapılmış olan e-posta kampanyalarında yüzde 17’lik, e-posta gönderilen kullanıcı sayısında da yüzden 10 oranında artış olduğu ortaya çıkıyor. Ancak bu artışa rağmen e-posta dönüşüm oranlarında yüzde 10 oranında bir düşüş olduğu belirtiliyor. E-posta dönüşüm oranındaki bu düşüşün en önemli sebepleri arasında, e-postaların kullanıcıların e-postalarına gönderilen diğer pazarlama e-postalarının fazlalığı arasında kaybolması ve farkındalık oluşturamaması gösteriliyor.

Peki e-posta kampanyalarınızın başarılı olmasını sağlamak ve dönüşüm oranını artırmak için neler yapılabilir?

1. Görünür call to action

E-posta kullanıcılarını satışa yönlendirmek için kullanmış olduğunuz bağlantılara (call to action) e-postanız açıldığında ilk göze çarpan alanda yer vermeniz dönüşüm oranınızı artırabilir. İçeriğin altında küçük bir alanda yer alan call to action’lar kullanıcıyı satışa yönlendirmekte yetersiz kalabilir.

Ayrıca içerik içerisinde birkaç yerde call to action kullanmanız kullanıcıya e-postayı okurken bağlantıyı birden çok dönüşüm şansı verecektir.

2. Etkili konu başlığı

E-postalarınızın diğer firmalara ait pazarlama e-postaları arasında fark edilmesini sağlamak için konu başlığını etkin kullanmanız önem taşıyor. Mümkün olduğunca kısa (40 karakteri aşmayan), ilgi çekici konu başlığı kullanmak e-postanın açılmasını sağlayabilir. Konu başlığını soru cümlesi olarak hazırlamak da kullanıcıların dikkatini çekebilir.

3. Uygun tasarım

E-posta tasarımınızı mobil cihazlardaki görünümünü de düşünerek etkili bir tarzda hazırlamanız dönüşüm oranını artırabilir. Başarılı e-posta kampanyaları incelendiğinde; tek sütunlu veya birden fazla sütun kullanılan, kenar çubuğu içeren ya da içermeyen birçok farklı tasarım öne çıkıyor. Siz de ürününüze ve vermek istediğiniz mesaja en uygun olacak tasarımı belirleyerek kampanya sonuçlarına göre bu tasarımı kullanmaya devam edebilir ya da değiştirebilirsiniz.

4. Kısa İçerik

İçerik doğru kullanıldığı takdirde, e-posta pazarlamasında vermek istediğiniz mesajı en doğru şekilde aktarmanıza yardımcı olabilir. Bu konuya ilişkin en yaygın görüş içeriğin uzun olmasının dönüşüm oranını düşürdüğü yönünde. E-postanızın mümkün olduğunca kısa içeriğe sahip olması, içeriği destekleyici görseller kullanılması e-postanızın etkinliğini artırabilir.

Sektör veya firmanızla ilgili bilgiler vermek istediğiniz e-bültenlerinizde de etkili ara başlıklar ve kısa açıklamalar, ilgi çekici görseller kullanmanız faydalı olabilir.

Başarılı bir e-posta pazarlamasını, farklı kampanyaları ve bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarını inceleyerek ve önerileri dikkate alarak gerçekleştirmek mümkün. Ancak başarılı bir sonuç için e-postaları doğru kullanıcılara en iyi altyapıyla ulaştırmak gerektiğini unutmamak gerekiyor. Siz de e-posta pazarlamasıyla hedef kitlenize en kolay şekilde ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın.

[subscribe_button lang=”tr”]