Uzun yıllardır e-posta pazarlamasına yönelik çalışmalar yapan bir firma olarak, var olan stratejinizin eskisi kadar etkili olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Dijital pazarlamanın her kanalında olduğu gibi e-posta pazarlamasında da güncel ve etkili strateji oluşturmak son derece önemli.

E-posta pazarlaması çalışmalarınızın etkinliğini artırabilmek için deneyebileceğiniz birçok yol var. Sendloop olarak e-postalarınızın açılma oranını artıracak, dönüşüm oranınızı yükseltecek ve sonuç olarak daha başarılı e-posta kampanyaları oluşturmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik…

1. Düzenli gönderilen e-postalara odaklanmak

Belirli periyodlar dâhilinde düzenli olarak gönderilen e-postalar genellikle bir süre sonra firma için alışkanlık haline dönüşür. E-posta pazarlamasının 3 temel bileşeni olan “veri tabanı, e-posta kampanyaları ve raporlar” arasından raporlama kısmı giderek daha az uygulanır hale gelir. Böylece belirli süreler içinde sürekli aynı özellikte e-postalar alan kullanıcıların markaya olan ilgisi azalır. Hatta bir süre sonra markanızdan gelen e-postalar açılmamaya başlanır. Peki, bu durumu değiştirmek için neler yapılabilir?

  • Eğer e-posta aboneleriniz pasif hale geldiyse, onları yeniden kazanmak için özel kampanyalar oluşturabilirsiniz.
  • Eğer bu kullanıcılar gerçekten artık sizden e-posta almak istemiyorsa üyelikten çıkma konusunda kendilerine bilgi verebilirsiniz. Çünkü açılmayan her posta, sizin kampanyanızın başarı oranını düşürür.
  • E-postalarınızın doğru zamanda kullanıcılara ulaştığından emin olmanızda fayda var.
  • E-postalarınızın mobil kullanıcılar tarafından kolaylıkla okunması da son derece önemli. Okunmayan e-postalar da dönüşüm oranınızı önemli ölçüde etkiler.
  • Web sitenizi ve sosyal medyayı kullanarak e-posta listesini genişletmeye çalışabilirsiniz.

2. Optimizasyon sonuçları

Birçok e-posta pazarlama taktiği kullanarak kullanıcı listeniz için gerçekleştirdiğiniz kampanyaları optimize etmeye çalışıyorsunuz. Ancak e-posta pazarlaması çalışmaları sadece var olan abonelerinizi kapsamıyor. Optimizasyon çalışmalarınıza yeni üyeler kazanmaya yönelik stratejinizi de yer vermeniz gerekiyor.

Bu anlamda e-posta kampanyalarınızın hem bilgilendirici hem de çeşitli promosyonlar içermesinde fayda var. E-posta pazarlaması çalışmalarınızı optimize ederken; kampanya içeriği, raporlar, segmentasyon ve açılış sayfası (landing page) stratejilerinizi de gözden geçirmeniz gerekebilir. E-posta kampanyalarınızı kişiselleştirmeniz, A/B testleriyle daha başarılı bir içerik ve tasarım elde etmeye çalışmanız bu konuda işinize yarayabilir. Optimizasyon çalışmalarıyla e-postalarınızın açılma oranını yüzde 16-25 arasında artırmanız mümkün.

3. Hedef kitleyle ilişki kurmak

E-posta pazarlamasında en çok dikkat edilmesi gereken stratejilerden biri de, hedef kitleyle ilişki kurulmasını sağlayacak kampanyalar oluşturabilmek. Bu kampanyalar sadık müşterilerinizin oluşmasına ve e-posta kampanyalarınızın uzun süreli olarak başarı sağlamasına katkıda bulunabilir.

Sadık müşterilerinize özel kampanyalar oluşturmanız ve onları sürekli markanızla ilişki içerisinde tutmanız bu anlamda son derece önemli. Bu stratejiyi uygularken, e-postaları sadece e-posta hesabında okunacak metinler olarak düşünmemek yani sosyal medyada paylaşılabilir ilgi çekici içerikler oluşturabilmek, mobil cihazlara uyumluluk dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Siz de bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak e-posta pazarlaması çalışmalarınızın etkinliğini artırabilirsiniz. Sendloop e-posta pazarlamasına yönelik çalışmalarınızın her aşamasında yanınızda. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]