E-posta pazarlamasının sunduğu avantajlardan yararlanmak isteyen firmalar için bu etkili dijital pazarlama yöntemini doğru uygulamak son derece önemli. Hedef kitlenize doğrudan ulaşmanızı sağlayan, marka bilinirliğinizi artıran ve dönüşüm oranı diğer dijital yöntemlere göre çok daha yüksek olan e-posta pazarlamasının sunduğu olanaklar, bu yöntemin her zaman pazarlama faaliyetlerinin önemli bir parçası olmasını sağlıyor.

Ancak e-posta pazarlamasında başarılı olmak için bu yöntemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Özellikle e-posta pazarlama listelerinin izinli olarak oluşturulması, marka imajınız ve e-postalarınızın başarı oranını yükseltmek için önem taşıyor.

Peki, e-posta pazarlamasında dikkat edilmesi gereken diğer noktalar neler?

1.Hedef kitleyi tanımak
Hedef kitlenize ulaşmak ve izinli bir e-posta listesi oluşturmak için web sitenizde ziyaretçilerinizi, kişisel bilgilerini paylaşacağı e-bülten formunu doldurmaya teşvik etmek iyi bir fikir olabilir. Bu formu doldurmaları karşılığında site ziyaretçilerinize ücretsiz e-kitap, webinar ya da indirim kuponu sunabilirsiniz. Böylece hem izinli bir e-posta listesi oluşturabilir hem de potansiyel müşterilerinizin ilgi alanına ilişkin bilgi edinmek mümkün olabilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı da e-bülten formlarının fazla uzun olamaması. Çünkü sitenize gelen ziyaretçilerin asıl amacı sizinle e-posta paylaşmak değil ve bu işlem için fazladan zaman ayırıyorlar. Bu nedenle uzun bir e-posta formuyla onların vaktini almamak ya da formu yarıda bırakarak sitenizden ayrılmasını engellemek gerekiyor.

2.İlgi çekici içerik oluşturmak
Başarılı bir kampanya için e-posta içeriklerinizin kısa ve ilgi çekici olmasına dikkat etmenizde fayda var. Kaliteli ve merak uyandırıcı bir içerik, kullanıcıların gönderinizi açtıktan sonra e-postanın tamamını okumaya karar vermesini, hatta paylaştığınız bağlantıyı tıklayarak onları web sitenize yönlendirmenizi sağlayabilir.

Konu başlığınızın ve içeriğinizin hedeflerinize uygun bir strateji ile oluşturulması da dikkat edilmesi gereken bir nokta. Site trafiğini artırmak, satışları artırmak, müşteri ilişkilerini güçlendirmek ya da marka bilinirliğini artırmak… Hedefinizin hangisi ya da hangileri olduğunu belirleyerek bu amaca uygun bir içerik oluşturmanız yararlı olabilir.

3.Kişiselleştirme
E-postaların binlerce kişiye bir tıkla gönderilmiş değersiz bir paylaşım olarak algılanmasını engellemek ve kullanıcıların ilgisini çekebilmek için e-posta içeriğini kişiselleştirmek gerekiyor. Bu nedenle en azından kullanıcıya ismiyle hitap etmek ve e-posta içeriğini alıcının ilgi alanına göre oluşturmak önem taşıyor. E-bülten kayıt formuna kişisel ilgili alanına yönelik küçük bir bilgi bölümü eklemek ya da kullanıcıların yaş ve cinsiyet aralıklarına uygun içerik oluşturmak bu konuda faydalı olabilir. Örneğin, 18-25 yaş aralığındaki erkek kullanıcılara çocuk bakım ürünlerine ilişkin bir e-posta göndermek yerine spor giyim ya da erkek giyim ürünlerine ilişkin bilgiler paylaşmak e-postalarınızın etkinliğini artırabilir.

Başarılı bir e-posta kampanyası için doğru hedef kitleye, ilgi çekici ve fayda sağlayan bir mesajla ulaşmak gerekiyor. Siz de paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek e-posta pazarlamasını daha etkili hale getirebilirsiniz. Eğer e-posta pazarlamasını en etkili şekilde gerçekleştirerek hedef kitlenize ulaşmak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]