E-posta pazarlamasının başarısını artıracak etmenlerden biri de konu başlıkları. Etkileyici ve merak uyandırıcı konu başlıkları e-postalarınızın okunmadan silinmesini engelleyen en önemli unsurların başında yer alıyor.

E-postanız kullanıcıların gelen kutusuna düştüğünde, o e-postayı açıp açmamaya karar vermesini sağlayan konu başlıkları en az e-postanın içeriği kadar önemli. Başarılı e-posta kampanyaları incelendiğinde bu e-postaların özellikle kısa ve etkileyici başlığa sahip olduklarını görüyoruz.

Peki, e-posta pazarlamasında konu başlığı oluştururken başka nelere dikkat etmek gerekiyor?

Konu başlığı ne kadar kısa olmalı?
Pazarlama içerikli e-postaları okumak için kullanıcılar genellikle vakit ayırmaya istekli olmuyor. Bu nedenle onları e-postayı okumaya ikna etmek için sadece saniyeleriniz var. Bu kısa süre içerisinde okuyucuyu ikna edecek etkili bir başlık oluşturmanız son derece önemli. Konu başlıklarının genellikle 45-50 karakterden oluşması faydalı olabilir. Eğer siz daha az karakterle daha çarpıcı bir başlık oluşturabileceğinize inanıyorsanız konu başlığınız daha da kısa olabilir.

Önem sıralaması
Başlık oluştururken en fazla vurgulamak istediğiniz kelimeyi en başa yazmanız işe yarayabilir. Birçok dilde yazıların soldan sağa doğru okunduğunu düşünürsek en etkileyici kelimeyi en başta kullanmanız faydalı olur. Unutmayın: Başarılı olabilmek için saniyelerle yarışıyorsunuz…

Spam olarak algılanan kelimeler
E-posta servislerinin algoritmaları spam içerikli e-postaların gelen kutusuna düşmemesini sağlar. E-postalarda yer alan bazı kelimeler de o e-postanın spam olarak algılanmasını kolaylaştırır. Örneğin “bedava, hemen alın, teklif, yüzde yüz, sınırlı sayıda” gibi kelimeler e-postanızın spam kutusuna düşmesine neden olabilir. Bu nedenle bu tarz kelimelere konu başlığında yer vermemek ve kullandığınız kelimelerin e-posta servislerinin spam listesinde olup olmadığın kontrol etmeniz gerekiyor.

Soru sormak
Konu başlığının kullanıcıların ilgi alanına yönelik bir soru cümlesinden oluşması, dikkat çekmek konusunda faydalı olabilir. Eğer başlığını sorudan oluşuyorsa e-posta içeriğinizin bu soruya cevap niteliğinde harılanmış olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Yerelleşmek
E-postalarınızı kişiselleştirme konusunda kullanıcıların yaşadıkları bölgeleri hedeflemeniz bir seçenek olabilir. Özellikle eğer yerel bir firmaysanız işletmenizin yer aldığı bölgedeki potansiyel müşterilere ulaşmanız şart. Bu yerelleşmeyi konu başlığında kullanmanız da e-postalarınızın dönüşüm oranını artırabilir. Örneğin İstanbul merkezli bir firmaysanız “Yeni açılan Bakırköy şubemizi gördünüz mü?” gibi bir başlık kullanmak bu noktada işe yarayabilir. Etkili bir e-posta oluşturmak için daha önce denenmiş ve başarıya ulaşmış olan stratejiler kullanmanız, başarılı bir kampanya oluşturmak için son derece etkili olabilir. Sistemli bir çalışma ve biraz sabırla hedef kitleniz için en doğru ve etkili sonuçları belirleyebilir ve güçlü bir e-posta pazarlaması gerçekleştirebilirsiniz. Eğer siz de e-posta pazarlamasını en doğru şekilde yaparak hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, Sendloop güvenilir e-posta pazarlama altyapısıyla size destek olabilir. Sendloop ile tanışmak için siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]