Gönderilen e-postaların hedef kitleye ulaşmasını sağlamak ve bu kitlenin e-postaları dikkate alması, e-posta pazarlamasındaki kilit noktalardan biri. Bu anlamda kullanıcıların ilgi alanları içerisinde yer almayan, beklentilerini karşılamayan, ilgisiz içeriğe sahip e-postaların gönderimi etkisiz bir çabadan öteye geçemeyebiliyor. Ayrıca bu durum işletmelerin zaman, para ve itibar kaybetmelerine de yol açabiliyor.

Bunun yanı sıra, bazı e-postalar kullanıcıların gelen kutusuna ulaşmadan spam filtrelerine takılarak istenmeyen e-posta kutusuna da gidebiliyor. Başarısız bir e-posta pazarlama stratejisine örnek olan bu durumun önüne geçebilmek için e-posta filtrelerini göz önünde bulundurarak kaliteli içerikler hazırlamak mümkün. Sendloop olarak, e-postalarınızın spam olarak algılanmasına neden olacak hataları sizler için inceledik…

1. İlgisiz içerik göndermek
E-posta pazarlamanızın başarısını artırabilecek en önemli noktalardan biri de e-posta içeriklerinin kullanıcılara göre kişiselleştirilmesi. Hedef kitlenizin özelliklerine, satın alma davranışlarına ve beklentilerine uygun şekilde oluşturacağınız e-posta içerikleri, markanızla müşterileriniz arasında güven ve sadakat duygularının oluşmasını sağlayabilir.

Bu durumda, e-posta içeriklerinizi hazırlamadan önce geriye dönük e-posta verilerinizi inceleyerek daha önce hazırladığınız dönüşüm oranı yüksek e-posta içeriklerinizi ve kullanıcıların özelliklerini inceleyebilir buna uygun bir strateji geliştirebilirsiniz.

2. Kullanıcıları bunaltmak
E-posta pazarlamasının en önemli noktalarından biri de ürün ve hizmetlerin daha çok kişiye ulaşmasını ve satışların artmasını sağlayabilmek… Ancak gereğinden fazla reklam içeren e-posta içerikleri veya çok sık aynı e-postayı kullanıcılara göndermek, var olan ya da potansiyel müşterilerinizin sizden soğumasına neden olabilir.

Bu nedenle gönderdiğiniz e-postaların içeriğini dengeli bir şekilde hazırlayarak, içeriğin önemli bir bölümün bilgi amaçlı olmasına dikkat etmekte fayda var. Aynı şekilde herhangi bir teklifiniz, kampanyanız ya da yeni ürününüz olmadan sadece reklam amacıyla aynı e-postayı sürekli göndermemeye dikkat etmeniz de yararlı olabilir.

3. Verdiğiniz sözleri gerçekleştirememek
Gerçekçi ve dürüst olmak da e-posta pazarlamasının başarısını doğrudan etkileyen faktörlerden biri. Eğer gönderdiğiniz e-postalar kullanıcı beklentilerinize uymuyor ya da e-posta içeriğinizde vadettiklerinizi gerçekleştiremiyorsanız e-postalarınızın etkinliği zamanla yok olabilir.

4. İzinsiz e-posta göndermek
Kullanıcılar genelde tanıdıkları kişilerin ya da markaların e-postalarını açmayı tercih ederken, bilgi sahibi olmadıkları e-postaları silme ya da spam olarak işaretleme eğiliminde olabilirler. Bu nedenle başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturabilmek için izinsiz e-posta göndermekten kaçınmak gerekiyor. Yenilenen e-ticaret yasasıyla izinsiz e-posta gönderiminin bir suç sayıldığını ve cezasının olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bu anlamda kullanıcı listenizi, e-posta adresini kendi isteğiyle sizinle paylaşan; yaptığınız iş, ürettiğiniz ürün ve hizmetler hakkında bilgi almak isteyen ve gelen kutusunda sizin isminizi gördüğünde mutluluk duyan kişilerden oluşturmanız, e-postalarınızın dönüşüm oranını da artabilir.

5. Kimliğinizi saklamak
Kullanıcılara gönderdiğiniz e-postalarda sizin hakkınızda en ufak bir bilgi yer almıyorsa, bu e-postaların kullanıcılar tarafından spam olarak işaretlenme olasılığını yükselebilir. Bu sorunu çözmenin en basit yolu kullanıcıların sizi hatırlayabilecekleri bir gönderici adı ve e-posta adresi belirlemeniz olabilir. Web sitenizi hatırlatan bir e-posta adresi seçmeniz, e-postalarınızın spam olarak işaretlenme problemini ortadan kaldırabilir.

E-postalarınızın spam olarak işaretlenmesini engellemek için bahsetmiş olduğumuz unsurları göz önünde bulundurarak e-postalarınızı göndermeniz size fayda sağlayabilir. Bu noktada Sendloop başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturabilmeniz için size destek olmaya hazır. Eğer siz de başarılı bir e-posta pazarlamasıyla dijital pazarlama hedeflerinizi desteklemek istiyorsanız, hemen ücretsiz hesabınızı oluşturabilirsiniz

[subscribe_button lang=”tr”]