Sosyal medyanın e-ticaretteki hızlı başarısına rağmen, e-posta pazarlaması hem e-ticaret sitelerinin hem de müşterilerin ilgisini en çok çeken pazarlama araçlarından biri olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre e- posta pazarlaması tüm yeni müşteri elde etme kanalları arasında yaklaşık yüzde 7’lik bir paya sahip.

Ancak tüm pazarlama aktivitelerinde olduğu gibi e-posta pazarlamasında da yapılan çalışmaların yaşanan gelişmelere ayak uydurması ve güncel eğilimleri takip etmesi gerekiyor. Peki, içerisinde bulunduğumuz dönemde e-ticaret sitelerinin bu alanda uygulaması gereken yenilikçi çalışmalar neler olabilir? Sendloop olarak e-ticaret sitenizi başarıya götürecek en güncel e-posta pazarlaması ipuçlarını sizler için değerlendirdik…

Hedef kitleye uygun içerik oluşturmak
E-posta içeriklerinizi oluştururken müşteri kitlenizi göz önünde bulundurmanız son derece önemli. Listenizde yer alan müşterilerinizi kategorilere ayırarak hazırladığınız e-postaların hedefe yönelik olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin moda sektöründe yer alan e-ticaret siteniz için erkek tekstil ürünlerinde bir promosyon yapmaya karar verdiniz. Listenizde yer alan erkek müşterilerinize bu kampanyayla ilgili hazırladığınız e-postayı göndermeniz faydalı olabilir. Eğer erkek müşteriler yerine kadın müşterileri hedeflerseniz, e-postanızın açılma ve okunma oranı beklentilerinizin altında kalabilir. Bundan dolayı, e-postalarınızı gönderirken segmentasyona önem vererek hedeflediğiniz yüksek etkileşim oranını elde edebilirsiniz.

Mobile uyumlu tasarım geliştirmek
Yapılan araştırmalar e-postaların yüzde 53 oranında mobil cihazlardan kontrol edildiğini gösteriyor. Dolayısıyla e-ticaret siteniz için hazırladığınız e-posta tasarımlarının mobile uygun olması oldukça önemli. Mobil cihazların ekran boyutlarını göz önünde bulundurarak e-postalarınızda daha büyük yazı karakterleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinize fikir vermek ve onları etkilemek için kullandığınız görsel öğelerin de mobil cihazlarda görüntülenebilir olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli.

Müşteri verilerine önem vermek
E-ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin verilerine dikkat etmeniz faydalı olabilir. Örneğin, sitenizi ziyaret eden ve alışveriş sepetinde ürün bırakan müşterilerinizi takip ederek, onlara işlemi tamamlaması için tetikleyici e-postalar gönderebilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz e-postalar müşterinizi teşvik etmiyorsa farklı promosyonlar önerebilirsiniz. Örneğin, sepetinde yer alan ürünü tamamlayacak farklı bir ürünü hediye ederek ya da alışverişi tamamladığında toplam tutar üzerinden indirim yaparak müşterilerinizi kolaylıkla etkileyebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş e-posta deneyimi sunmak
Araştırmalara göre, kişiselleştirilmiş e-postaların tıklanma oranları yüzde 14, dönüşüm oranları ise 10 oranında artış gösteriyor. Dolayısıyla e-ticaret siteniz için hazırlayacağınız e-posta içeriklerini kişiselleştirmenizde fayda var. Listenizde yer alan müşterilerin kişisel zevkleri, daha önce yaptığı alışverişler, yaşadıkları coğrafi bölge, yaş aralığı gibi değişkenlere dikkat ederek e-posta içeriklerinizi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin daha kolay dikkatini çekebilir ve kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

Otomasyonun gücünü kullanmak
Pazarlama otomasyonu sayesinde e-postalarınızı göndereceğiniz zaman aralığını önceden belirleyebilir, otomatik e-posta gönderimleriyle zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizin gelen kutusuna düşen e-postaların hangilerinin açıldığını ya da açılmadığını da öğrenebilirsiniz. Hatta e-postalarınızı açmayan müşterilerinizi teşvik edecek yeni otomatik bildirimler gönderebilirsiniz. Pazarlama otomasyonu sayesinde müşterilerinizle sürekli temas halinde olarak alışveriş sepetine dair hatırlatmalar yapabilir, arama geçmişindeki ürünleri içeren e-postalar gönderebilir, çapraz satış e-postaları ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

E-posta başlığından yararlanmak
E-postanızın müşteriler tarafından açılmasını ve okunmasını sağlayan en önemli noktalardan biri de e-posta başlığı. Müşterilerinizin ilgisini çekecek, karmaşık ifadelerin olmadığı, kısa ve vurucu bir e-posta başlığı sayesinde e-ticaret sitenizin hedeflediği satış rakamlarına ulaşmanız mümkün.

Siz de bahsettiğimiz ipuçlarına önem vererek e-ticaret sitenizin e-posta pazarlamasında başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer siz de dijital pazarlama hedeflerinize başarılı bir e-posta pazarlamasıyla ulaşmak istiyorsanız, Sendloop ile tanışın. Ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop’un profesyonel e-posta pazarlama altyapısından hemen faydalanabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]