Düzenli aralıklarla içerik üretmek ve bu içeriğin gönderimini yapmak yerinde bir e-posta pazarlamasının temel taşıdır ve bunu e-posta pazarlamasından anlayan hatta bu e-postalardan alan herkes bilir.

Siz belirli bir düzende içerik üretip sundukça, üye listenizdeki ilgililer bu içerikleri giderek daha hızlı tüketmeye ve daha fazlasını istemeye başlayacaklar. Bu da e-posta pazarlaması faaliyetlerini yürüten kişiye sürekli yeni içerikle üyeleri beslemekle yükümlü hale getirecek.

E-posta bültenleri için sürekli olarak (newsletter) konu bulmak oldukça zaman alacaktır ve daha da kötüsü birçok sektörden birçok firma sırf bu işi yapmak fazla yaratıcılık gerektirecek diye e-posta bülteni hazırlama işine pek de yanaşmazlar. Bu onlar için oturtması zor bir sistemdir.

E-posta pazarlamasında üyelerinizle süreklilik arz eden bir ilişki kurarsınız. Sizden bilgi almak isteyen, size dair haberleri takip eden takipçilerinize tutarlılık gösteren gönderimler yapmanız ve bu düzeni bozmamanız gerekmektedir. Sürekli içerik yaratıp bunu yaparken de yaratıcılığı ortaya koymak bir yandan da bu süreci sürdürülebilir bir hale getirme aşamalarında yaratıcı fikirlere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulacaktır. Sizi yansıtacak bu içerikler ve e-postalarla üyelerinize/müşterilerinize daha yakından bir bağ ile bağlanacaksınız ve bu da devamında e-posta okunma ve tıklanma oranında artışlar size geri dönecek. Doğru ve yerinde bir online pazarlama sürecinde bu doğru orantı göz önünde bulundurulduğunda yaratıcılığınızı konuşturmanıza değer gibi duruyor.

Kısacası, siz ne kadar emek verir ve yaratıcı e-posta atarsanız kullanıcılarınız/üyeleriniz/müşterileriniz size o denli yakın olacak ve aranızdaki bağ giderek güçlenecek.

E-posta bülteninin içeriğini planlarken formatınızı ve içeriğinizi zengin tutmanızda fayda var. Örneğin söz konusu sektöre dair son haberler ve gelişmeler, duyurular, sektördekilere tavsiyeler, vaka analizleri ve kişisel kısa paylaşım ve hikayelere bir bültende yer vermek o bülteni zengin kılar ve bu sayede daha fazla insanın ilgisini çeker, onları kendinize daha güçlü bir bağ ile bağlarsınız.

Hedef kitleniz için e-posta gönderirken kitleniz gönderim yapacağınız listedir- en ilgi çekici, en çok iştah kabartıcı konular ve içerikler nedir diye düşünmekten yorgun mu düştünüz? Pekala, o halde okumaya devam edin. Sizin için 10 tane birbirinden farklı ve etkili yöntemi sıraladık:

Ürün ya da servisinizi kullanmış müşterilerin/üyelerin başarı hikayelerinden bahsedin:
Hikayeler insanlar arasında bağ kurmada etkilidir. Birbirinin hikayesini bilen insanlar birbirlerine daha da yaklaşır. Aynı prensip firma-kullanıcı arasında da geçerlidir. Müşterilerinizi kendinize yakınlaştırmak bilinen en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

Çalışanlarınızı müşterilerinize takdim edin:
Call center’ı aradınız, sadece adını bildiğiniz birinden birinden e-posta aldınız, birinin yazdığı bir makaleyi okudunuz. Bu işlerin her birini yaparken aslında bir insan ile ilişki içinde bulundunuz. Peki ya makalesini okuduğunuz kişiyi tanısaydınız? Ya da daha önce gördüğünüz biri e-posta gönderseydi? Her şey daha farklı olurdu değil mi?

İşte firmalar da hepimiz için anonim kişilerden ibarettir. Bu algıyı kırın. Çalışanlarınızı müşterilerinize tanıtın. E-posta içeriklerinizi bunlarla besleyin. Bu sayede işinizin “insan” odaklı olduğunun altını çizebilecek ve yine müşterilerin kurumunuzla daha yakın ilişki kurmalarını kolaylaştıracaksınız.

Online eğitimler ve bilgilendirmeler sağlayın:
İndirilebilir bir döküman hazırlamak ya da bir checklist sunmak faaliyet gösterdiğiniz alanda yetkinliğinizi kanıtlar nitelikte olacaktır.

Firmanıza dair kısa bir derleme sunun:
Dizilerin yeni bölümlerinden önce başta verilen özetler gibi siz de firmanıza ve faaliyetlerinizin akışına dair son durum özeti geçin. Blog’unuz varsa orada yayınlanan son postlardan önemli noktaları kısaca derleyin.

Sektörün öncü isimleriyle ya da ünlü bir kanaat önderiyle söyleşi yapın:
Hedef kitleniz üzerinde etkili olacağını düşündüğünüz bir kişi ile röportaj yapabilir, o kişiden bilgi toplayabilir ve bunları yayınlayabilirsiniz.

Araştırma, Araştırma. Araştırma:
Araştırma yapabilen bir şirket olmak önemlidir. Yeterince data olması bu datayı işlemek ve anlamlandırmak önemlidir. Bu kadar önemli bir sonucu ise takipçilerinizle paylaşmanız faydalı olacaktır. Ayrıca araştırmaların sonuçlarını interaktif bir halde de sunabilir ve bunu eğlenceli bir forma sokabilirsiniz. Ve yine bu sayede müşterilerinizden de geri bildirim toplayabilirsiniz. Bir taşla bir sürü kuş!

Rekabete sokun ve ödüllendirin:
Etkinliği ve size olan bağlılıklarını arttırmak için üyelerinize ödüller sunun. Bu müşteri sadakatini de arttıracaktır. E-posta içeriğinde bir yarışma ortamı yaratın ve kazananları ödüllendirin.

Kuponlar ve özel teklifler sunun:
Müşterilerinizin yalnız bir defa değil sürekli alışveriş yapmalarını istiyorsanız onlara belirli bir düzende ve sıklıkta e-posta ile teklifler, özel fırsatlar ve indirim oranları sunun. Bu onlar için itici güç olacaktır.

Sektöre dair bir gelişmeyi sizden duysunlar:
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Her an her alanda birçok değişikliği tarihine ekleyen yaşlı gezegenimizde elbet sizin faaliyet gösterdiğiniz sektörde de birçok değişiklik oluyordur. insanlar bunu sizden öğrensinler. Bu sayede güvenilir bilgi kaynağı da siz olacaksınız.

“Sıkça Sorulan Sorular”ın yanıtlarını onlara siz gönderin:
Bugün bir web sitesine ilk girildiğinde keşif amaçlı en çok “tıklanan” butonlardan biri: Sıkça Sorulan Sorular’dır. Bunlar sürekli olarak size gelen sorulardır. Web sitenizde bunlara yer vermeniz herkes için her şey açıklığa kavuştu demek zorunda değildir. Kullanıcılarınızı yormayın 🙂 Onlar sormadan en çok akılları meşgul eden soruları ve yanıtlarını toplayıp bunları ihtiva eden bir e-posta gönderin!

Özetle, en iyi e-posta bültenleri firma ile müşteri arasındaki bağlılığı kuvvetlendirir, ilişkiyi uzatır ve üyeleri web sitesine gitmeye teşvik eder. Ayrıca düzenli sıklıkla ve yaratıcı e-posta göndermek firmanıza duyulan güveni arttırır. Ve üyelerinizin sizi kullanma sıklığı artar. İşte bunlar işinizi geliştirmenin ve büyütmenin e-posta yoluyla ne kadar da mümkün ve garantili olduğunun en bilinen kanıtlarıdır.

[subscribe_button lang=”tr”]