Araştırmalar ve istatistikler, e-posta pazarlamasının işletmeler için ne kadar önemli bir pazarlama aracı olduğunu ortaya koyuyor. Online iletişimin en eski ve en etkili yollarından biri olan e-postalar kişiye özel olmasıyla da pazarlama açısından büyük bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Kişiye özel alandan bahsetmişken, e-postaların şirketinize yeni müşteri kazandırma açısından Facebook ve Twitter’a oranla yüzde 40 daha etkili olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Ayrıca, 2015 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 91’inin markalardan gelen promosyon içerikli e-postaları almaktan memnun oldukları görülmüş.

İşletmenizin başarısını büyük oranda etkileyebilecek kadar güçlü olan e-posta pazarlamasını kullanma konusunda emin değilseniz, e-posta pazarlamasının sağlayacağı bu 14 avantajı inceleyebilirsiniz.

1- Güvenilirlik sağlar
Güven her türlü ilişkide, iletişimde ve alışverişte oldukça önemli bir olgu. Tüketiciler bir markaya ya da işletmeye ne kadar güvenirlerse tercih sıralamasında onu o kadar listenin başında tutarlar. İşte e-posta kampanyaları da size müşterilerinizde güven sağlamanız için eşsiz bir fırsat sunuyor. Onlara göndereceğiniz kaliteli içeriğe sahip kurumsal e-postalarla güven kazanmaya başlayabilirsiniz.

2- Müşteriyle bağları geliştirir
Sadece bir markayı sevdikleri ve kendilerine yakın hissettikleri için tercih eden ve başka markalara hiç fırsat tanımayan tüketicilerin olduğu bir gerçek. Bu noktada hedef kitlenizle aranızda güçlü bağlar kurabilmek için etkili e-postalar oluşturabilirsiniz.

3- Marka imajını güçlendirir
Renkleriyle, amblemiyle, logosuyla, sloganıyla hatta kullandığı dille bir bütün olarak markanın müşteri tercihleri üzerindeki etkisi çok önemli. Hazırladığınız e-postalarınızın içeriğinde ve tasarımında tüm bu detaylara dikkat ederek güçlü bir marka imajı oluşturabilirsiniz.

4- Doğru hedef kitleye ulaştırır
E-posta listeleri genellikle izinli oluşturulduğundan; işletmenizle, ürününüzle ilgilenen kişiler ve mevcut müşterileriniz listenizde bulunur. Bu yüzden de yeni bir ürün tanıtımınızı ya da kampanya duyurunuzu doğru kişilere ulaştırmanın en kolay yolu olarak e-postaları gösterebiliriz.

5- Marka bilinirliğini artırır
Doğru zamanda ve düzenli bir şekilde kullandığınızda e-posta kampanyaları markanızın bilinirliğini de artırabilir. Hatta okuyucular iletilerinizi açmadıklarında bile markanızı gelen kutularında gördükleri için etkilenebilirler.

6- Satışları artırır
Çarpıcı bir başlık ve etkili bir konu satırıyla satışa yönelik olarak gönderdiğiniz güçlü bir e-posta kampanyası satışlarınızı tahmin ettiğinizin de ötesinde artırabilir.

7- Müşterilerinizi tanımanızı sağlar
E-posta listenizi oluştururken kullandığınız opt-in formlar sayesinde bir kaç basit soruyla da olsa müşterilerinizin profilini görebilmeniz açısından e-postalar size oldukça önemli bir kaynak olabilir.

8- Pazarlama stratejinizin etkisini gösterir
Gönderdiğiniz e-postaların açılma, okunma ve dönüşüm oranlarını inceleyerek pazarlama stratejinizin etkisini kolaylıkla ölçümleyebilirsiniz. Bu ölçümlemeler sonucu yeni stratejiler geliştirebilir ve başarınızı da artırabilirsiniz.

9- Hedefe hızlı ulaştırır
Yeni bir ürün, hizmet veya duyuruyu en hızlı şekilde birebir olarak hedef kitlenize yine e-postalar yoluyla yapabilirsiniz.

10- Görünürlüğünüzü artırır
Bir işletmenin, bir markanın unutulmamak için sürekli göz önünde olmasının önemi büyük. E-postalar da görünürlüğünüzü artırmak açısından size büyük bir fırsat sunuyor.

11- Sitenizin trafiğini artırır
Sitenize trafik çekmek için de e-postaların gücünden yararlanabilirsiniz. Listenize göndereceğiniz, kaliteli bir içerik ve etkili call to action’lardan oluşan bir e-posta, kullanıcıları anında sitenize yönlendirebilir.

12- İletişim başlatır
Gönderdiğiniz e-postalar yoluyla gerektiğinde hedef kitleniz ya da müşterileriniz de sizinle iletişime geçebilirler ve onlardan herhangi bir şekilde aldığınız her geri bildirim de kendinizi geliştirmeniz açısından oldukça yararlı olabilir.

13- Sesinizi duyurur
Hedef kitlenize sosyal medya, offline reklam araçları gibi farklı şekillerde sesinizi duyurabilirsiniz. Fakat doğru kullandığınızda e-posta kampanyaları ile hedef kitlenizin sizi duymaması, görmemesi, kaçırması gibi ihtimaller çok daha düşük.

14- Ucuz reklam imkanı sunar
İmajınızı güçlendirmek ya da ürününüzün, hizmetinizin tanıtımını yapmak için reklam, online ya da offline birçok mecra için büyük bütçeler gerektiriyor. Fakat e-postalar bu iş için size en ekonomik çözüm şekli olabilir.

Siz de işletmeniz için e-postaların sunduğu tüm bu avantajlardan yararlanabilir ve başarınızı en hızlı ve ekonomik şekilde artırabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]