Kolaylıkla uygulayabileceğiniz pazarlama fikirlerine hazır mısınız? Mükemmel, çünkü yeni müşterilerinizin dikkatini çekmek için size yardımcı olabilecek bir liste hazırladık.

Online directories – Çevrimiçi yönlendirmeler

Müşterilerinizi sizi online bulmalarını kolaylaştırabilmek için Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında profil oluşturarak müşterilerinizin firma adreslerinizi, firma fotoğraflarınızı ve çalışma saatlerinizin hakkında bilgi almalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Müşteriler, işletmeler hakkında %97 oranında bilgiyi internet ortamından ediniyorlar. Bu yüzden büyük arama motorları veya popüler yönlendirici sitelere kayıt olmanızı öneriyoruz. Google, Bing ve Yahoo gibi önemli sitelere işletmenizi kaydederek başlayabilirsiniz.

Bu sitelerde üyeliğinizi oluştururken dikkate almanız gerekenler:

 1. Bilgilerinizin tutarlı olduğundan emin olun, yönlendirmeler müşterilerinizin kafasını karıştırmamalı. Eğer firma isminiz “Düşler Sokağı Dükkanı” ise “Düşler Sokağı” yazmayın mutlaka açık adresinizi ve telefonunuzu da ekleyin.
 2. Website, fotoğraf, video veya e-mail adresi gibi bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz böylece müşterilerinizin firmanız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlarsınız. Araştırmalar gösteriyor ki video eklenmiş profiller in tıklanma oranı %282 iken fotoğraf eklenmiş profillerin tıklanma oranı %248

Firmanız hakkında müşterilerinizin geri bildirimleri

Ağızdan ağıza pazarlama bugüne kadar bildiğimiz en iyi pazarlama yöntemleri arasında. Müşterilerinizin bırakacağı olumlu yorumlar gelicek olan yeni müşterilerin kapısını aralayacaktır.

 1. Yelp  http://www.yelp.com/
  Restorantlar ve diğer işletmeler için kullanılabilir.
 2. Google my business  https://www.google.com/business/
  E-ticaret ve diğer işletmeler için uygun bir seçenek olabilir
 3. Angie’s List http://www.angieslist.com/
  Hizmet tabanlı işletmeler için uygun bir tercih

Online pazarlama araçlarının yararları

Popüler pazarlama araçlarını firmanızın yararı için kullanabilirsiniz.

 1. Foursquare https://foursquare.com/
  Dünya çapında 55 milyon kişi 70 milyondan fazla tavsiye bıraktığı ve toplamda 7 milyon check in yaptığı bir platform.
 2. Prezly https://www.prezly.com/
  Prezly ile firmanızda gerçekleşen yenilikleri paylaşabilir. Ve firmanızı prezly sosyal ağı içinde güncel tutabilir ve yeni iş ortaklıkları bulabilirsiniz.
 3. Sendloop https://sendloop.com/tr/
  Global pazarda 160 ülkede onbinlerce kullanıcısı bulunan Sendloop, Türkiye’de yerel destek ve hizmet ekipleri ile email  marketing konusunda işletmelere kullanımı çok kolay ve çok etkili hizmetler sunuyor. Ücretsiz deneme imkanı ile hemen üyeliğinizi başlatabilirsiniz

Offline pazarlama fikirleri

 1. Yerel işletmeler birliklerine katılın
  Ticaret odalarına ya da benzer gruplara katılabilirsiniz. bu gibi toplulukların Düzenlediği organizasyonlarda toplantılar veya etkinliklerde bulunarak yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz.
 2. Markanızı görünür kılın
  Logonuzu t-shirt, kalem, defter, rozet, stiker, kutlama kartları, posterler gibi hedef kitleninizin kullanabileceği araçların üzerine bastırabilir ve bunları potansiyel müşterilerinizle buluşturabilirsiniz.

Pazarlama yöntemleri da tıpkı diğer yöntemler de olduğu gibi kurallarına uygun şekilde yapıldığında firmaların başarısına katkıda bulunuyor. Eğer siz de online ve offline pazarlamanızı en doğru şekilde yaparsanız hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]