Dijital pazarlama alanında firmaların mevcut müşterilerine ya da hedef kitlesi içerisinde yer alan potansiyel müşterilerine ulaşmalarının en etkin yollarından biri de e-posta pazarlaması. Bu anlamda firmalar etkili bir e-posta listesi oluşturarak, başarılı kampanyalarla kullanıcılara sunacağı ürün veya hizmetler hakkında bilgi verme ve satış-pazarlama aktivitelerini artırma konularında rekabet avantajı sağlayabiliyor.

Ancak firmalar e-posta kullanıcılarını müşteriye dönüştürme eğilimindeyken bazen hatalı davranışlarla tam tersi bir durumun oluşmasına yani kullanıcıların firmadan soğumasını neden olabiliyor. Sonuç olarak kullanıcılar firma tarafından gönderilen e-postaları gelen kutularında görmemek için e-posta listelerinden ayrılmayı talep edebiliyor.

Firmalar kullanıcılara gönderdikleri e-bültenler sayesinde başarı ve gelir elde edebilecekleri gibi hatalı davranışlarla abone kaybı da yaşayabilir. Peki, kullanıcılar neden e-posta listenizden çıkarak e-bülten aboneliğini iptal etmek istiyor olabilir?

İzinsiz e-posta gönderimi
Kullanıcılar ürünlerini yakından takip ettikleri, müşterisi olmayı düşündükleri ya da hali hazırda müşterileri oldukları firmaların e-posta listelerine üye olurlar. Ancak daha önce ismini duymadığı, hangi sektörde faaliyette bulunduğunu bilmediği herhangi bir firmadan gelen e-postalar kullanıcıları rahatsız edebilir. Bu tarz e-postaları bir daha görmek istemeyen kullanıcılar e-bülten listesinden çıkmayı talep edebilir.

Kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşarak onlara izinsiz e-posta göndermek kullanıcıların firmaya olan güvenini sarsabilir ve marka imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Kulaktan kulağa yayılan bu bilgi, kullanıcıların çeşitli platformlarda bu olumsuz durumu paylaşmasına neden olabilir. Böylece durum sadece bir kullanıcının e-posta aboneliğinden çıkmayı talep etmesinin ötesine geçebilir.

E-posta içeriğinin sıkıcı olması
Firmaların pazarladıkları ürün veya hizmetler ne kadar başarılı olursa olsun bunları tanıttıkları e-posta içeriklerinin sıkıcı olması kullanıcıların e-posta listesinden ayrılmalarına neden olabilir.

E-posta içeriklerinde görsellerin yetersiz olması da kullanıcıları e-posta aboneliklerinden ayrılmaya yönlendiren başka bir hatalı davranış olabilir. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek ve onları satın almaya teşvik edecek, görsel yönden etkileyici olan e-posta içerikleri hazırlamak firmaların kullanıcı kaybetmelerini engelleyebilir.

E-posta gönderim sıklığı
Firmaların başarılı bir e-posta pazarlaması yapabilmesi için dikkat etmesi gereken başka bir nokta da e-posta gönderim sıklığı… Eğer kullanıcılara gün içerisinde gereğinden fazla e-posta gönderilirse, kullanıcının firmadan sıkılma olasılığı artabilir ve e-posta aboneliğini iptal edebilir.

Ayrıca firmalar kullanıcılara uzun aralıklarla e-posta gönderirlerse, kullanıcıların markayı unutması gibi olumsuz bir durum da ortaya çıkabilir. Seyrek gönderilen e-postalar kullanıcıların aklında spam algısı yaratabilir ve e-posta listesinden ayrılmalarına neden olabilir.

Mobil cihazlara uygun olmaması
2015 yılı itibariyle yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 70’i e-postalarını mobil cihazlarından takip ediyor. Dolayısıyla, firmalar mobile yönelik içerikler oluşturmadıkları takdirde kullanıcılar gönderilen e-postanın kayda değer olmadığını düşünerek e-posta aboneliğini iptal etme eğiliminde oluyor. Bu nedenle e-posta pazarlamasında başarılı olmak isteyen firmaların mobile cihazlarda kolay görüntülenen e-postalar göndermesi önem taşıyor.

Etkin bir e-posta pazarlaması yapabilmek için firmaların e-posta listelerinde yer alan kullanıcıları kaybetmemeleri gerekiyor. Siz de dijital pazarlama hedeflerinize başarılı bir e-posta pazarlamasıyla ulaşmak istiyorsanız, ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop’un profesyonel e-posta pazarlama altyapısından hemen faydalanabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]