İnternetin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan birçok farklı dijital pazarlama kanalı, firmaların müşterilerine ulaşmasını giderek daha kolay hale getiriyor. Ancak bu kanalları etkin şekilde kullanmak için dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var. Özellikle en eski ve en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan e-posta pazarlamasında kullanıcıları etkileyecek unsurların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekiyor.

E-postaların etkileşimini artırmak için kaliteli içerikler kadar ilgi çekici ve kolay okunabilir bir tasarım da önem taşıyor. Özellikle e-postaların mobil görüntülenme oranının her geçen gün artması mobile uygun tasarımların gerekliliğini ortaya koyuyor.

Sendloop olarak e-posta tasarımına ilişkin dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik…

1. Yazı boyutu
Özellikle mobil cihazların sınırlı ekran boyutları, e-postaların kolay okunabilmesi için yazı boyutlarının normalden daha büyük olmasını gerektiriyor. Pazarlama içerikli e-postaları okumak için kullanıcılar genellikle kısıtlı zaman ayırıyor. Bu nedenle okunmayan bir yazıyı büyütmek için zaman harcamak yerine e-postayı okumamayı tercih etme ihtimalleri de yüksek. Bu ihtimali yok etmek ve e-postanın mobil cihazlarda kolay okunmasını sağlamak için yazı boyutunun en az 14 piksel başlıkların ise 22 piksel ve daha büyük boyutta olmasına dikkat etmek gerekiyor.

2. Call to action
E-posta tasarımının en önemli parçasını kullanıcıyı web sitesine yönlendirmek için oluşturulan call to action’lar (CTA) oluşturuyor. Dikkat çekici bir CTA tasarımı e-posta pazarlamasından yüksek dönüşüm oranı elde etmek için son derece önemli. Ayrıca CTA’ların yine mobil uyumlu olabilmesi için dokunmatik ekranlara uygun tasarlanmasına dikkat etmek gerekiyor.

3. Görsel kullanımı
Görseller e-posta pazarlamasında okuyucuyu etkilemek için kullanılan en önemli araçlardan biri. Ancak normal bilgisayarlar için olmasa da bazı mobil işletim sistemleri e-postalarda yer alan görsellerin görüntülenmesini engelleyebiliyor. Bu da mobil cihazlardan okunan e-postaların etkinliğini düşürebiliyor. Bu nedenle görsel kullanırken görüntüleme konusundaki bu ayrıntıya dikkat etmek ve görselleri HTML uyumlu hale getirmek gerekiyor.

4. Sayfa düzeni
E-posta pazarlaması için hazırlanan e-bültenler genellikle 2 ya da 3 sütundan oluşur. Bu sayfa düzeni içerikte yer alan metin ve görselleri gruplandırarak daha kolay gözden geçirilmesini sağlamak için işe yarayabilir. Ancak mobil görüntüleme için aynı durum söz konusu değil. Mobil araçlarda bu tarz birkaç sütundan oluşan bir düzen okunmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle mobil uyumlu e-posta oluştururken tek sütundan oluşan bir sayfa düzeni tercih etmek faydalı olabilir.

5. Ergonomi
Mobil cihazlarda görüntülenecek e-postalar için kullanıcıların alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak da gerekiyor. Mobil cihaz kullanıcıları bu araçları genellikle tek elle kullanır. Bu nedenle e-postanızdaki önemli buton ve linkleri bu kullanıma uygun şekilde tasarlamanız işinize yarayabilir.

E-posta pazarlamasında başarılı olabilmek için birçok parametreyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. İnternet kullanıcıların mobil eğilimleri de son mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir eğilim. Siz de paylaştığımız ipuçlarını değerlendirerek özellikle mobil cihazlarda görüntülenmeye uygun e-postalar oluşturabilirsiniz. E-posta pazarlamasında başarıya ulaşmak için bu konuda uzmanlaşmış bir ortağı da işinizi kolaylaştırabilir. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın, e-posta pazarlamasında profesyonel destek almanın avantajlarından yararlanın.

[subscribe_button lang=”tr”]