İş hayatında başarının en önemli etkenleri, hiç kuşkusuz müşteri memnuniyeti ve sadakati. Yapılan bir araştırmaya göre, firmaların elde ettiği toplam gelirin büyük bölümü eski müşterilerin yüzde 20’sinin tekrar alış veriş yapması sonucu sağlanıyor. Öyleyse, mevcut müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizi tekrar talep etmeleri için neler yapabilirsiniz?

Örneğin müşterilerinize çeşitli tebrik ve teşekkür e-postaları göndererek başarınızın bir parçası olduklarını hissettirmek bu konuda size yardımcı olabilir. Sendloop olarak müşterilerinize minnettarlığınızı gösterebilmek için yıl boyunca gönderebileceğiniz e-posta örneklerini sizler için derledik…

1. Şirketiniz için önemli olan bir durumu kutlayın
Şirketinizin elde ettiği bir başarıyı, müşterilerinizi de içine katarak kutladığınız e-postalar hazırlamanız son derece önemli. Artan satış rakamları, yeni açılan web sitesi, geliştirilen mobil uygulama ya da şirketinizin yıl dönümü gibi önemli durumları, hazırlayacağınız e-postalar sayesinde müşterilerinizle birlikte kutlayabilirsiniz. Bu ve benzeri müşteri odaklı e-postaları belirli zaman aralıklarında göndermeniz müşteri memnuniyetini arttırmanıza yardımcı olabilir.

2. Doğum günlerini kutlayın
Müşterilerinizin doğum günlerini e-posta yoluyla kutlamanız, onlarla alış veriş ilişkisi dışında da iletişim içerisinde olduğunuzun başarılı bir göstergesi olabilir. Müşterileriniz için özel bir gün olan doğum günlerinde onlara sağlayabileceğiniz indirimler ya da küçük avantajlarla firmanıza duydukları memnuniyeti daha da arttırabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin doğum günlerini bilmiyorsanız şirketinizin yıl dönümlerini de aynı amaç için kullanabilirsiniz.

3. Müşterilerinizden geri bildirim isteyin
İşinizle ilgili en doğru geri bildirimleri ve eleştirileri elbette kendi müşterilerinizden alabilirsiniz. Müşterilerinizin fikirlerine değer verdiğinizi gösterin. Bu şekilde onlara olan minnettarlığınızı da gösterme fırsatı yakalamış olursunuz. Anketler yardımıyla belli aralıklarla müşterilerinizden geri bildirimler almak işinizi de doğru yönde geliştirmenize yardımcı olabilir.

4. Satış sonrası teşekkür e-postaları gönderin
Bir kullanıcı firmanızdan bir ürün ya da hizmet satın aldığında, ona göndereceğiniz hızlı bir teşekkür e-postası ile hem satış sonrasında da onun yanında olduğunuzu gösterebilir, hem de ona teşekkür edebilirsiniz. Bu tip e-postalar hazırlarken fazla uzun olmamasına dikkat etmenizde yarar var. Teşekkür e-postasında konuyla ilgili kaliteli bir görsel ve kısa bir nota yer vermeniz yeterli olabilir.

5. Önemli gün ve haftaları kutlayın
Göndereceğiniz e-postalar ile önemli bayramlar veya tatil günlerini kutlamaya özen gösterebilirsiniz. Bunların dışında daha az geleneksel günleri kutlamak da kullanıcılarınızın üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Örneğin kullanıcılara “Dünya Çevre Günü” çerçevesinde bir e-posta göndermeniz ve günlerini kutlamanız firmanızın çevre sorunlarına olan duyarlılığını göstermek için de oldukça başarılı bir yöntem olabilir. Bu ve benzeri çok da geleneksel olmayan özel zamanlar için e-posta göndermek ve bunlarla ilgili sürpriz fırsatlar yaratmak müşteri sadakati üzerinde de olumlu etkiler yaratabilir.

Müşteri memnuniyetini arttırmak için yılın belirli zamanları otomatik e-postalar gönderebilir ve müşterilerinize olan minnettarlığınızı kolaylıkla gösterebilirsiniz. Bu otomatik e-postalar sayesinde müşterilerinizle yakın ilişkiler kurabilir ve kullanıcı bağlılığı yaratarak bir sonraki alışverişleri için onları cesaretlendirebilirsiniz. Otomatik e-posta konusunda uzman desteğine ihtiyaç duyduğunuz her anda Sendloop’un sunacağı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın, e-posta pazarlamasında profesyonel destek alarak müşteri sadakatini ve memnuniyetini üst seviyelere taşıyın.

[subscribe_button lang=”tr”]