E-posta kampanyalarınızın açılma, okunma ve dönüşüm sağlama oranlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında e-posta listeniz geliyor. Doğru bir hedef kitleye sahipseniz, kampanyalarınızın başarısı da büyük ölçüde artabilir. Araştırmalara göre, tüketicilerin yüzde 70’i beğendikleri markalardan gelen e-postaları devamlı olarak açıyorlar.

İşte bu noktada, e-posta listenizin, opt-in yani kullanıcıların gönüllü olarak kayıt oldukları bir liste olması büyük önem taşıyor. Opt-in listeler bir çok açıdan büyük avantajlara sahip; doğru kişilere ulaşmanız, e-posta açılma oranlarının yüksek olması ve e-postalarınızın spam olarak işaretlenmemesi bunlardan sadece bazıları…

Peki, tam olarak nedir bu opt-in liste ve nasıl oluşturulur?

Opt-in liste oluşturma teknikleri

Bir e-posta listenizin olması, o listenin opt-in liste olduğu anlamına gelmiyor. Opt-in listelerde internet kullanıcıları kendi istekleri ile ve bilinçli olarak e-posta adreslerini sizin listenize kaydederler. Örneğin, bir kullanıcı sitenize geldi, herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce veya daha sonra ‘e-posta listenize abone olmak istiyorum’ şeklinde bir form doldurur veya ‘duyurularınızdan haberdar olmak istiyorum’ gibi bir kutucuğa onay verir. İşte bu şekilde opt-in listenize abone olabilir.

Opt-in liste oluşturmanın bir diğer yolu da, bir şekilde ulaştığınız e-postalar yoluyla müşterilerinize mail göndererek listenize abone olmaları için izin istemek olabilir. Bu şekilde vereceğiniz bağlantı ile kullanıcılar e-posta adreslerini listenize kayıt ettirebilirler.

Etkili e-posta kampanyası örneği 1:

74d056c831ce65bac8058fc13c00c7b9

Şablon galeri

Eğer e-posta listeniz bu yollarla elde ettiğiniz izinli kullanıcılardan oluşuyorsa, listeniz opt-in liste demektir. Böyle bir liste oluşturmak istiyorsanız kullanıcılarınıza listenize abone olmaları için bazı avantajlar, kolaylıklar veya promosyonlar sunabilirsiniz.

Ayrıca pop-up’ların, bazen çok itici olabilse ve kullanıcılar tarafından hiç sevilmese de çoğu zaman oldukça etkili sonuçlara ulaştırdığı da bir gerçek. Örneğin bir araştırmadan çıkan sonuca göre sitedeki pop-up’ların, abone olma sayısını yüzde 1300’ün üzerinde artırdığı görülmüş.

Double opt-in liste ve izinli pazarlama

Sitenize girip opt-in formları doldurarak ya da kutucuğu işaretleyerek opt-in listenize abone olanlara, bir e-posta göndererek, gönderilerinizi almak isteyip istemediklerini tekrar sormayı da tercih edebilirsiniz. Bu yöntem de ‘double opt-in’ olarak ifade ediliyor. Double opt-in yöntemini kullandığınızda listeniz çok daha yavaş büyüse de daha etkili sonuçlara ulaştırması ve müşteri bağlılığı sağlaması açısından oldukça değerli bir teknik olabilir.

Etkili e-posta kampanyası örneği 2:

f3572b3297f3b5f1463b548cbc20b8a1

Şablon galeri

Opt-in listelerin avantajları

Opt-in listenizdeki aboneleriniz, e-posta adreslerini, kendi tercihleriyle size verdikleri için sizden gelen e-postaları açmaya da daha istekli olurlar. İstatistiklere göre, istedikleri markalardan gelen e-postaları açan kullanıcıların yüzde 95’i bu e-postaları faydalı olarak değerlendiriyor.

Eğer sizin de listeniz opt-in liste olursa, aboneleriniz e-postalarınızı okur ve onlara sunduğunuz faydayı değerlendirebilir. Siz de bu şekilde dönüşüm oranlarınızı ve kazancınızı rahatlıkla artırabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]