Bütün firmalar müşterilerinin kendilerine sadık olmasını ister. Ama malesef müşterilerimizin fikirleri değişir ve hiç bir neden olmadan bile rekabet içinde olduğumuz iş dünyasında müşterilerimizi kaybedebiliriz. İşte size müşterilerinizi tekrar kazanmak için bilgiler.

Eski müşterilerinizin satın alma davranışlarını gruplaştırın

Size önerimiz satın alma merkezli bir ayrıştırma yapın. Eğer müşterilerinizin satın alma bilgileri CRM sisteminizde veya e-ticaret platformunda tutuyorsanız sizden en son ne zaman ürün aldıklarını inceleyin, ve iki grup oluşturun. Son 6 ay ve 12 ay arasında alışveriş yapanlar, 12 ay ve sonrasında alışveriş yapanlar. Bu iki gruba ayrı ayrı e-posta gönderimleri yaparak ihtiyaçlarını ya da sorununu belirleyebilirsiniz.

Kişiye özel e-postalar atın

Yeni müşterilerin aksine eski müşterileriniz sizinle yakın bir bağ kurmuştur işte bunu avantaja çevirmenin tam vakti. Konu başlıklarınızı müşterinize özel kişiselleştirip geri bildirimler almaya çalışın. Mesela müşterinizin ismini kullanarak “Ahmet Bey sizi geri istiyoruz” diyebilirsiniz ya da “Sizi özledik Selma Hanım” veya “Nerelerdesiniz Gülçin Hanım” Bu başlıklar e-postalarınızın açılmasını sağlayabilir. Önemli nokta müşterinizden geri bildirim alabilmenizdir. Soru yoluyla da bunu yapabilirsiniz. “Neden bizimle alışveriş yapmayı bıraktınız?” Eğer eski müşterileriniz para sıkıntısı çekiyorsa kredi kartı seçeneklerini kendisine sunabilirsiniz veya müşterinize özel bir indirim kuponu hediye edebilirsiniz.

Yurtdışında alanlarında öncü iki tane e-ticaret sitesinin gönderdiği bu tür segmente eden e-postalara örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

“Sizi özledik Ellen” konu başlıklı ve içeriğinde belirli bir süre ile limitlenmiş özel indirim kuponu olan Boden UK e-posta örneği.

40127bc128be70ed69389fde8950d38a

“Sizi özledik ve size özel %15 indirimimiz var, tadını çıkarın!” konu başlıklı, özel indirim kuponu içeren pasif müşterileri aktife dönüştürmeye yönelik HayNeedle.com e-posta örneği.

 

b584cbf7664cd52574995dd14cbb4d8c

Sendloop’un size sunduğu kolaylıklar

Sendloop sürükle bırak editörü ile harika e-postalar oluşturabilirsiniz. Üstelik bunun için HTML kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Sendloop sayesinde sadece birkaç dakika içinde harika e-postanızı oluşturmuş olacaksınız. A/B testleri ile hangi konu başlığının dikkat çekici olabileceğini görebilirsiniz. E-postaların açılma oranları hakkında doğru bilgilere hemen ulaşabilirsiniz. Müşterilerinizi belirlediğiniz segmentlere göre düzenleyebilirsiniz ve entegrasyonlarınızı hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeyin ve hemen sendloop’u ücretsiz deneyin

[subscribe_button lang=”tr”]