Yılın en romantik günü hızlıca yaklaşıyor. Bize aşkı, umudu, kırmızı rengi ve pembe dekorları hatırlatıyor. Şüphe getirmez bir gerçek ki küçük işletmeler için bereketi bol bir zaman. 

Bu dönemde e-posta pazarlaması yapmanız, yüksek kar elde etmenizi sağlayabilir çünkü direk olarak müşterinin kişisel e-mail adresine gider ve bu sayede  müşterinizle birebir temasa geçmiş ve ürünlerinizi sunmuş olursunuz. Sevgililer günü için email marketing i şöyle düşünebiliriz: Aşk meleğinin okunu hedeflediğiniz özel insanlara gönderiyorsunuz ve okun sihri onları harekete geçiriyor.

Hiç zaman kaybetmeden hemen, şimdi 12 önerimizle işe başlayın!

1. İlk önce müşterilerinizi harekete geçirecek görsellerinizi, tekliflerinizi ve metinlerinizi ve zamanlama stratejinizi oluşturun.  Bunu yaparken önemli olan şeylerden biri  alıcılarınızı boğmamaktır.

Planlama örneği aşağıdaki gibi olabilir:

Birinci e-posta kampanya: İlk teklifiniz
2 Şubat 2016 tarihinde İkinci e-posta kampanya: Teklifinizi hatırlatma
11 Şubat 2016 tarihinde üçüncü kampanyanız hatırlatma e-posta kampanyası: “Sevgililer gününe son 3 gün” gibi başlıklarla postlarınızı gönderebilirsiniz.
16 Şubat 2016 tarihinde: Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almış müşterilerinize bir teşekkür e-maili göndermeniz harika olur.

2. Sevgililer gününe özel hazırlanmış bir şablon kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullandığınız görsel yazdığınız metinler vs…. günün ruhunu anımsatmalı

3. Abone listenizde segmentleme yapmanızı öneririz. Sevgililer günü için listenizi cinsiyete göre ayırabilirsiniz. Bayan ve bay kullanıcılara ayrı emailler atarak her iki tarafada uygun e-mailler göndermelisiniz. Bayan kullanıcalarınıza bay ürünlerini veya hizmetlerini; Bay kullanıcılara ise bayan ürünlerini ve hizmetlerini. Ama iki tarafa gönderdiğiniz e-maille aynı dilde ve tonda olmalı.

LANDS’ END giyim firmasının sevgililer günü için hazırladığı e-mail kampanyası:

7845d9699fbd5494d167b38260c45a55

4. Teklifinizin cazip olduğundan emin olun. Çoğu insan hala yılbaşı harcamalarının ödemelerini yapıyor. Burda size tavsiyemiz tekliflerinizin onlar için  uygun hale getirebilirsiniz. Tekliflerimnizin alıcıları harekete geçirmek için cesaretlendirici olması gerekiyor.

5. Diğer firmalarla işbirlikleri yapabilirsiniz. Ürünlerinizi ya da servislerinizi sunarken ek ürünler ve hizmetlerde sunulabilir. Örneğin Spa masaj hizmeti veriyorsunuz sevgililer gününe özel kırmızı güllerle gelen müşterilerinizi karşılayabilirsiniz. Veya restorant işletiyorsunuz masalara kırmızı güller bırakabilirsiniz veya mücevher satıyorsunuz, mücevherlerinizi alanlara ücretsiz spa masajı hediye edebilirsiniz ya da seyahat acentası iseniz restorantlara indirim kuponları dağıtabilirsiniz…vb

6. Geçen sene sevgililer gününde sizden alışveriş yapmış olan kişilere özel bir email kampanyası oluşturmanızı tavsiye ederiz. Eğer onlara uygun bir teklif sunabilirseniz sizden tekrar alışveriş yapacaklardır.

7. Müşterilerinizin sunduğunuz avantajlardan yararlanabilmesi için size süper kolay erişebilecekleri olanaklar sağlayın. Eğer müşterileriniz size telefon ile ulaşmak isterler ise mağazanının yerini öğrenmek için vs. mutlaka gönderdiğiniz e-maillerde veya websitenizde telefon numaranız gözle görülebilecek bir yerde yer alsın mesela emaillerin veya websitenizin sol üst köşesi bunun için iyi bir yer olabilir. Ürünlerinize verdiğini linkleri mutlaka kontrol edin. Ve unutmayın her zaman indirim kuponları ve promosyon kodları işe yarar.

8. Referanslarınızı ve sizin hakkınızda yapılan pozitif yorumları e-maillerinizde yer vererek tekliflerinizi destekleyebilirsiniz. Çoğu insan alışveriş yaparken başka insanların memnuniyetine önem verir.

9. Gönderdiğiniz e-mail ile Sevgililer gününde insanlara ilham verebilirseniz harika olur. Örneğin Baylar için hediye seçimleri genelde oldukça zordur. Onlara 10 adet hediye olabilecek ürünlerinizi sunabilirsiniz.

Buna bir örnek olarak

8bab433769850ac12dbfc34cd3b9a864

10. E-maillerinizin yayılmasını kolaylaştıracak arkadaşıma gönder butonu nu mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

11. İnsanların sevgililer gününde hediye kazanabileceği küçük bir yarışma düzenleyebilirsiniz böylece ilgilenen insanların e-maillerini toplayabilirsiniz ve abone listenizi büyütebilirsiniz.

12. Sevgililer günü için posta kartları hazırlayın ve size sadık kalan müşterilerinize yollayın. Bu davranışınızın müşterilerinizi mutlu edeceğinden ve  müşteri sadakatini destekleyeceğinden eminiz.

Sevgililer gününün resmi renkleri pembe ve kırmızıdır fakat önerilerimizi uygularsanız günün sonunda sizin için rengin yeşil olacağından emin olabilirsiniz

E-posta pazarlaması konusunda herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Hatta işe ilk önce Sendloop a kayıt olarak başlayabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]