İnsanlar işlerini büyütmeyi düşünürken birçok farklı stratejiye başvuruyor. Bazıları perakende ürünlerine ‘upsell’ uyguluyor. Diğerleri iddialı pazarlama ve reklam kampanyaları oluşturuyor. Birçok kişi halihazırdaki ya da olası müşterileriyle irtibatta kalabilmek için sosyal medya ve pazarlama platformlarını kullanıyor. Bunlar dışında ücretsiz, inanılmaz değerli ve harika başka bir seçenek daha var: müşteri geri bildirimleri.

Müşteri geri bildirimleri, halihazırdaki müşterilerinizin hizmetiniz hakkında tepeden tırnağa ne düşündüklerini bilmenizi sağlar. Müşteri hizmetleri tecrübelerini, sunduğunuz ürün ya da hizmet hakkında düşüncelerini ve bunca başka rakip varken neden sizi seçtiklerini öğrenebilirsiniz. Bilgi güçtür ve müşteri geri bildirimleri, işinizi büyütürken ihtiyacınız olan en büyük gücü oluşturur. Kısa yoldan simya : Müşteri geri bildirimlerini saf altına dönüştürmek için takip edilecek yollar şunlar:

Müşteri Sadakati
Müşteri geri bildirimleri sayesinde, müşterilerinizle ilişkinizi zenginleştirin. Onlara sunduğunuz hizmetlerle ilgili ne düşündüklerini sorarak, onları ne kadar önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Yeni müşteri elde etmek kolay olmadığından, varolanları elinizde tutmak için geri bildirimlerinden yararlanın. İşte sürekli tekrar etmeniz gereken bir mantra : Bir şirket için yeni müşteri elde etmek, varolan müşteriye yeni bir ürün satmaktan 5-10 kat pahalıdır.

Unutmayın, 5-10 KAT!!!

Müşterilerinizin yaşadıkları sorunların üzerini kapatmak yerine, çözme yoluna gidin. Güçlü ve müşterilere özel olarak planlanmış e-posta kampanyaları ile müşterinizle sürekli temasta olun. Servisinizin ya da ürününüzün müşterilerinizin sürekli olarak radarında bulunduğundan emin olun. Müşterileriniz memnuniyetlerini uzun vadeli marka sadakati oluşturacak şekilde göstereceklerdir.

Tavsiye
Bu çok daha kolay bir yol. Müşteri sadakati, tavsiyeleri besler. Olumlu ya da olumsuz müşteri geri bildirimlerini göz önünde bulundurun, ve bu geri bildirimlere önem verdiğinizi belli edin. Mutlu müşteriler sunduğunuz hizmeti diğer arkadaş, tanıdık ya da aile bireylerine tavsiye edecektir.

Rekabet Avantajı
Müşterilerinizin akıllarında ne olduğunu bilmek rekabet gücü kazanmanın basit bir yolu. Müşterilerinizin neyi sevip neyi sevmediği bilmeniz durumunda, hedef kitleniz için ücretsiz bir pazar araştırmasına sahip olmuş olursunuz. İşinizi müşterilerinizin belirli ihtiyaçlarına uygun hale getirirseniz, rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

Bilgi
Herkesin bildiği gibi, bilgi güçtür! Müşteri geri bildirimi (iyi ya da kötü) işiniz için inanılmaz güçlü bir araçtır. Bu geri bildirimlerle ömürlük bir tecrübe kazanacaksınız ve bu, küçük işinizi koca bir imparatorluk yapma yolunda size çok yardımcı olacak. Örneğin bir müşteriniz müşteri hizmetlerinizi eksik bulabilir…sorun değil. Çünkü şu anda iyileştirmek için neye odaklanmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Sosyal İspat
İncelediği potansiyel bir iş ile ilgili olarak yorum ve referans okumayı kim sevmez? Bir düşünün- yalnızca müşteri yorum ve incelemeleri bulunduran büyük web siteleri bulunuyor.

Müşterilerinizi (özellikle servislerinizden mutlu olanları), işinizle ilgili dürüst değerlendirme yorumlar yapmaya çağırmak size iki şekilde yardımcı olur: 1. potansiyel müşterileriniz halihazırdaki müşterilerinizden işinizi nasıl yaptığınızı ve onlara nasıl davrandığınızı öğrenir. 2. İşinizin güvenirliğini arttırır. Hakkınızda ne kadar çok yorum ve değerlendirme olursa bu sizi o kadar yoğun, ve başarılı gösterir.

Çalışanların Tatmini
İş sahibi olarak, sürekli olarak müşterilerinizle ilgili endişelenme durumuna girebilirsiniz. Ancak harika çalışanlarınız olmadan işiniz kesinlikle yürümezdi. Müşteri geri bildirimlerini çalışanlarınızın moralini arttırmak ve her çalışanınız için öğretici olmasını amaçlayarak kullanın. Çalışanlarınızn güçlü ve zayıf noktalarına müşterilerinizin gözünden dokunun.

Sonuç olarak herkes her zaman daha iyi olmak ister. Bu sebeple müşteri geri bildirimlerini iyi ya da kötü bile olsa yok saymayın. Desteğimize ihtiyaç duyduğunuz her anda Sendloop’un sunacağı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz hesabınızı oluşturarak Sendloop ile tanışın, e-posta pazarlamasında profesyonel destek alarak müşteri sadakatini ve memnuniyetini üst seviyelere taşıyın.

[subscribe_button lang=”tr”]