Günümüzde internet kullanıcılarının zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri, paylaşımlarda bulundukları ve birçok farklı amaç için yararlandıkları Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları; işletmelerin de müşterilerine ulaşmalarını sağlayan güçlü kanallar haline geldi. Artık sosyal medya hesabı, bir şirketin kurumsallığının ve profesyonelliğinin de bir göstergesi olarak değerlendirilebiliyor.

Siz de müşterilerinizle iletişim kurabilmek için sosyal medyayı kullanıyorsanız ve e-posta pazarlamasının sağladığı eşsiz avantajların bilincindeyseniz bu iki kanalı birbirlerini destekleyecek şekilde çok daha verimli olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin e-posta listenizi geliştirmek için sosyal medyayı kullanmak, kısa zamanda etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

İşte size, sosyal medya kanalı ile e-posta listenizi geliştirmenin 4 yolu…

1- Bir değer sunun

İster sosyal medyada olsun, ister e-posta kampanyalarında; her içerikte, her paylaşımda, her iletide hedef kitlenize bir değer sunmanız büyük önem taşıyor. Kullanıcıların açacak, beğenecek ve paylaşacak kadar önemli gördüğü içeriklerin hepsinin ortak noktası fayda sunmaları. Ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, içeriği boş olan ve alıcıya bir şey vermeyen hiçbir paylaşım sizi hedefinize ulaştırmaz.

Peki, hedef kitlenize nasıl faydalar sunabilirsiniz? İndirimler, kampanya duyuruları, hediye çekleri, para puanlar listenin en başında olsa da, işe yarayacak bir bilgi, gülümsetecek bir espri, düşündürecek bir makale de faydalı içerikler arasında değerlendirilebilir.

2- Görünür olun

Sosyal medya paylaşımlarınızın etkisinin artması için belki biraz reklam harcaması ile görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Gün içinde yüzlerce ileti paylaşımı yapıldığı için sizin paylaşımınız da gözden kaçabilir, bunu biraz olsun önlemek için belki farklı zamanlarda ve biraz ara vererek aynı iletileri yeniden paylaşabilirsiniz.

3- Bağlantı ekleyin

Sosyal medya paylaşımlarınızda, kullanıcılarınızı sitenize yönlendiriyor ve sitenizdeki opt-in formlarla e-posta listenizi oluşturuyor olabilirsiniz. Bundan sonra sosyal medya paylaşımlarınızda kullanıcılara, kolayca listenize üye olmalarını sağlayacak bir bağlantı vermeyi deneyebilirsiniz.

Paylaşımlarınızı beğendikleri için e-posta listenizde yer almayı ve sizden doğrudan iletiler almayı da tercih edebilirler. Özellikle en çok beğenilen eski paylaşımlarınıza da e-posta listeniz için üyelik formu ekleyerek bir kez daha paylaşmanız da oldukça etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir.

4-   Düzenli paylaşımlar yapın

Sosyal medyada düzenli olarak paylaşımlar yapmanız hem profesyonel bir algı oluşturmanıza yardımcı olur hem de takipçi sayınızı ve e-posta abonelerinizi artırmanızı sağlar. Bu açıdan günde en az bir paylaşım yapmanız oldukça işinize yarayabilir. Eğer her gün düzenli olarak paylaşım yapamıyorsanız, haftanın belli günlerinde ya da en azından haftada bir kez paylaşım yapmaya çalışmanızda fayda var.

Siz de verdiğimiz bu ipuçlarından faydalanarak hem sosyal medya paylaşımlarınızın kalitesini hem de e-posta abonelerinizin sayısını artırabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]