E-ticaret hem dünyada hem de ülkemizde her geçen gün hızla büyüyen oldukça önemli bir alan. Sektörlerin lider firmaları, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve hatta birbirinden farklı niş alanlarda üretim yapan girişimciler, ev hanımları, öğrenciler gibi geniş bir kitle e-ticaret alanına yatırım yapıyor ve bu kanal aracılığıyla ürün veya hizmetlerini alıcılarla buluşturuyor.

E-ticaret hacminin her geçen gün genişlemesi beraberinde yasal düzenlemelerin de yeniden gözden geçirilmesini gerektiriyor. Bu konu önce Ekim 2014’te TBMM’de ele alındı, ardından da Kasım 2014 itibariyle Resmi Gazete’de 6563 sayılı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” şeklindeki yasa tasarısı yayınlandı. 1 Mayıs 2015 de kanunun yürürlüğe girme tarihi…

Peki, e-ticarete ilişkin bu yeni kanun firmalar ve müşterileri için ne anlama geliyor? Kanunun e-posta pazarlamasıyla ilgili yaptırımları neler? İşte e-ticaretteki bu yeni dönem kapsamında bilinmesi gerekenler…

İzinsiz pazarlamaya son
Günümüzde tüketicilerin en çok şikayet ettikleri noktalardan biri izinsiz e-posta ve SMS gönderimleri. Tüketicilerin ilgi alanlarıyla alakalı olan ya da olmayan birçok firma, izinsiz e-posta ve SMS’leri günün her saati gönderiyor ve ısrarlı davranarak kişileri bunaltabiliyor. Ancak kullanıcıların e-posta ve cep telefonu bilgilerini izinsiz bir şekilde edinen firmaların gönderdikleri bu iletiler yeni dönem itibariyle son buluyor. Çünkü e-ticaretin düzenlenmesini sağlayan yeni kanun, müşterilere onların izni olmadan ulaşmayı engelliyor. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, kullanıcılara e-posta gönderilmeden önce firmaların yazılı ya da elektronik onay alması ve gerekli durumlarda kullanıcıların verdiği onayı kanıtlaması gerekiyor.

Sadece kullanıcıların onay verdiği durumlarda reklam ve promosyon içerikli e-postaları iletebilecek olan firmaların yapacağı izinsiz e-posta gönderimleri de cezaya tabi olacak. 6563 sayılı bu yeni kanuna uygunsuz hareket edenler bin TL ile on bin TL arasında değişen cezai yaptırımlarla karşılaşabiliyorlar. Eğer firmalar bir defada birden fazla kişiye izinsiz olarak e-posta ve cep telefonu yoluyla ulaşırsa, söz konusu ceza on katına kadar artırılabiliyor.

Kullanıcı odaklı düşünmek şart
Bu yeni yasadaki diğer önemli konu ise kişisel bilgilerin korunması. Firmaları kullanıcı odaklı düşündürmeye sevk eden yeni kanunda kişisel bilgilerin saklanmasından ve güvenliğinden gönderim yapan firmaları sorumlu tutuluyor. Bu kullanıcılara ait verilerin güvenliğini artırırken, e-posta gönderimlerini kendi içlerindeki çözümlerle yapan firmaların da işleri oldukça zorlaştırıyor. Bu güvenlik koşullarını firmaların kendi iç yapılarında sağlamaları mümkün olmadığı durumlarda Sendloop gibi uzmanlığı bu konuda olan firmalardan destek alınması en pratik çözüm.

Şeffaflık ön planda
Yeni yasayla birlikte e-ticaret yapan firmaların kullanıcılarla yapacağı sözleşmelerde e-posta, adres, telefon gibi güncel tanıtıcı bilgilere yer vermesi gerekiyor. Aynı zamanda kullanıcılara sunulacak indirim, hediye, promosyonlarla ilgili şartların net bir şekilde belirtilmesi konusu da firmalar için zorunluluk halini alıyor. Şeffaflık unsurunu ön plana çıkaran bu yeni dönemle birlikte kullanıcıların firmalara olan güven duygularının da artması bekleniyor.

Görüldüğü üzere, tüketici haklarını gözeten e-ticaretteki bu yeni dönem kullanıcılarla firmaların arasında güven ortamını oluşturacak. Siz de yeni yasalar çerçevesinde en sağlıklı ve yüksek verimli e-posta pazarlaması faaliyetlerini güvenle sürdürmek için Sendloop‘a güvenebilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]