E-posta pazarlaması uzun zamandır dijital pazarlama faaliyetinde bulunan firmalara olduğu gibi online dünyaya yeni adım atmış küçük ve yerel işletmelere de önemli fırsatlar sunan bir pazarlama kanalı.

Kullanıcıların diğer sosyal medya platformlarına oranla e-postalarını daha sık kontrol ettiklerini göz önünde bulunduran işletmeler, e-posta pazarlaması yoluyla hedef kitleleriyle daha etkili bir diyalog kurabileceklerini düşünüyorlar. Bu görüşe paralel olarak, küçük yatırım maliyetleriyle yüksek geri dönüşüm oranı elde etmek isteyen yerel işletmeler için de e-posta pazarlaması doğru tercih olabilir.

Sendloop olarak dijital pazarlamaya yeni adım atmış küçük işletmelerin e-posta pazarlamasından en etkili şekilde faydalanmasını sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdik…

1. Opt-in formdaki bilgileri azaltarak daha fazla üye elde etmek
Yerel firmaların e-posta pazarlama listesi oluşturmak için öncelikle bir e-posta kullanıcı listesi oluşturması gerekiyor. Bunun için de en doğru yol web sitesinde bir opt-in form oluşturarak firmayla ilgilenen kullanıcıların e-posta adreslerini kendileriyle paylaşmasını sağlamak.

Kullanıcıların e-posta listesine abone olmasını kolaylaştırmak için opt-in formlarda, kullanıcılardan olabildiğince az bilgi istemek ve formun çok kısa bilgiler paylaşarak (örneğin; isim soy isim ve e-posta adresi) tamamlanmasını sağlamak gerekiyor. Araştırmalara göre de form doldurma işlemi sırasında kullanıcılardan az kişisel bilgi istenmesi, abonelik listesine kayıt olma oranını artırıyor.

Potansiyel müşterinizin web sitenizi ziyaret etmedeki amacının bir konuda bilgi edinmek, ürün veya hizmetleri incelemek ya da alışveriş yapmak olduğunu unutmamak gerekiyor. Uzun zaman alacak bir üyelik formu bu nedenle kullanıcılar tarafından talep görmeyebilir.

2. Hedef kitleyi gruplandırmak
Hedef kitlesi içinde yer alan kullanıcıları kişisel tercih, yaşadığı lokasyon, meslek grubu gibi özellikleri göz önünde bulundurarak gruplandırmak e-posta pazarlamasında başarılı olmak isteyen yerel işletmelere fayda sağlayabilir.

Böylece öncelikle ulaşmak istedikleri coğrafik bölgede yer alan kullanıcılara daha sonra da bu kitleyi genişleyerek farklı potansiyel müşterilere ulaşabilirler.

3. E-posta gönderim sıklığını dengelemek
Kullanıcıları e-posta üzerinden web sitelerine yönlendirmek isteyen yerel işletmeler e-posta gönderimlerini dengeleyerek başarı elde edebilirler. Bu noktada çok fazla e-posta göndererek kullanıcının tahammül sınırını aşmamak ne kadar önemliyse, ayda en az bir kez e-posta göndererek kampanyalar hakkında bilgi vermek de o kadar önemli.
Bu anlamda piyasaya sunulacak yeni ürün veya hizmetlerden, yapılacak organizasyonlardan ya da kampanyalardan en az ayda bir kere kullanıcıları haberdar etmek firmaların imajını güçlendirmek açısından da önem taşıyor.

4. Mobil cihazlara önem vermek
Günümüzde kullanıcıların çoğu artık e-postalarına mobil cihazlar üzerinden ulaşıyor. Dolayısıyla mobil cihazlarla uyumlu e-posta şablonları oluşturmak gönderilen içeriklerin okunmasına ve satın alma faaliyetlerinin artmasına sebep olabilir. Bu nedenle e-posta pazarlamasına yeni başlayan yerel firmaların mobil cihazlar yoluyla e-postalarını takip eden hedef kitleyi kaçırmamak için e-postalarının mobil cihazlarda düzgün şekilde görüntülenmesine dikkat etmesi gerekiyor.

5. E-posta verilerini kontrol etmek
Yerel işletmeler gönderilen e-postalarla ilgili verileri kontrol ederek hangi e-posta başlığının daha ilgi çekici olduğunu, e-postalardaki hangi bağlantılara daha çok tıklandığı gibi bilgilere ulaşabilirler. Böylece hazırlayacakları e-posta içeriklerini bu bilgiler ışığında şekillendirerek daha çok kullanıcının dikkatini çekebilirler.

6. Deneme e-postası göndermek
Kullanıcılara e-posta gönderimi yapmadan önce firmaların deneme amaçlı bir e-postayı kendi şirket e-postalarına göndermeleri son kontrol açısından önem taşıyor. Böylece e-postalardaki olası hataları gerçekleşmeden önce fark edebilirler. Deneme e-postasının mobil cihazlarda nasıl göründüğüne bakmak, e-posta içerisinde yer alan linklerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gibi işlemleri toplu gönderim yapmadan önce incelemek yerel şirketlere e-posta pazarlamasına sorunsuz başlaması için önemli bir nokta olabilir.

Yerel şirketler, etkin bir e-posta pazarlaması yaparak rakiplerine fark atabilir, dijital pazarlama faaliyetlerine önemli bir destek sağlayabilirler. Siz de dijital pazarlama hedeflerinize başarılı bir e-posta pazarlamasıyla ulaşmak istiyorsanız, ücretsiz hesap oluşturarak Sendloop’un profesyonel e-posta pazarlama altyapısından hemen faydalanabilirsiniz.

[subscribe_button lang=”tr”]