İş dünyasında Noel ve yeni yıl gibi dönemler yılın sıradan zamanları değildir. Bu dönemler firmalar açısından taşıdıkları potansiyel satış trafiği sebebiyle büyük öneme sahiptir. Ve tam da bu nedenle pazarların hareketlendiği bu dönemde firmaların yapması gereken pastadan kapabilecekleri kadar büyüklükte pay kapmaktır.

Yılın en avantajlı dönemi!
Satışların hemen her sektörde hareketlendiği ve artığı bu dönemde e-posta pazarlaması en naif, en akılda kalıcı ve en etkili sesinizi duyurma yolu olacaktır. Amerika’da her yılın bu döneminde firmalar email gönderimlerini %47 oranda artırıyorlar. Ama tabii iş bu gönderimleri artırmakla bitmiyor. Aynı zamanda kullanıcılarınıza daha doğru şekilde mesajınızı iletmeli ve en doğru anda en doğru kullanıcı kitlesi ile buluşmalısınız.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Yılbaşı e-postalarında olması gerekenler
Noel bayramı ve hemen ardından gelen yeni yıl tüm dünyada ağız sulandıracak satış fırsatları yaratmaktadır. Hatta bu satış fırsatları o kadar fazla ki bu potansiyeli nakte çevirmek için yapılması gereken pazarlama çalışmaları içinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Bu anlamda emailing size en doğru sonucu verecektir. Hızlıca fikir edinmek ve yılbaşı e-mail kampanyaları için aşağıdaki ipuçlarına göz atmak isteyebilirsiniz:

Listenizin önemi büyük
Başarıya giden email marketing sürecinin birinci halkası firmaların abone listesidir. Yani gönderdiğiniz mailleri kimlerin alacağı tabii ki en önemli element. Bu sebeple yeni yıl için e-posta kampanyası oluşturma sürecinde kullanıcılarınızı/takipçilerinizi doğru anlamak ve bu dönemde onların nasıl alım davranışları içine gireceğini bilmek işe doğru başlamanın en net garantisidir. E-posta şablon galerimizden uygun gördüğünüz tasarımı seçip yılbaşı konseptinize uygun görseller ile kullanabilirsiniz.

“Planlama her şeydir.” mottosuyla yola çıkın ve kullanıcılarınızın da bu doğrultuda ilerlemelerini sağlayın. Kampanya mailleri göndermeye başlamadan önce “istek listesi” oluşturmalarını isteyebilirsiniz. Hatta websitenizde bu amaçla yeni bir alan oluşturarak her kullanıcının kendi istek listesini oluşturmasını sağlayın. Böylece sadece sizin kullanıcılarınız değil, onlara hediye alacak potansiyel müşteriler de sizden alım yapacaklardır.

Duyguyu hissettirin
Gönderdiğiniz emailler alıcıyı aksiyona çağırabllen bir özellikte olmalı aynı zamanda müşterilerinizin duygularına da hitap edebilmeli. Özellikle yılın bu döneminde yapılacak kampanyalarda seçtiğiniz kelimeler ve firmanızı konumlandırmanız kullanıcılarınızda doğru algıyı yaratmak için çok önemli. Bu sebeple de keimeler çok önemli. Doğru kelimeleri kullanarak alıcınıne-postayı okumaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Duygulara dokunurken uyguladığınız indirimleri bu sebebe bağlayabilirsiniz. “Yıl Başına Kimse Hediyesiz Girmesin” diyerek herkese hediye götüren firma olarak algılanmanız son derece kolay. Sendloop pinterest hesabından e-mail template lerini inceleyebilir, ilham alabilirsiniz.

Amacınız sadece “satmak” olmasın

Gönderdiğiniz e-postalar okunsun ve ilgi görsün mü istiyorsunuz? O halde müşterilerinize sadece satış aşamalarından oluşan, ürünler ve indirim oranlarından oluşan e-postalar göndermeyin. Özellikle yılın bu döneminde yapacağınız gönderimlerde biraz daha “duygu” katmak işin sırrı. Onlara yeni yıl akşamı sizden aldıkları ürünü giyebileceklerini ya da sizden aldıkları kaseye çerezlerini koyarak hoş bir sunum yapabileceklerini söyleyin. Böylece sadece ürünlerini öne çıkaran bir firma olmaz aynı zamanda müşterilerinizin yılbaşı temalarında yer edinen bir firma imajına sahip olursunuz.

Çeşitlilikten korkmayın
Yıl başı tüm ülkelerde en yoğun şekilde ve büyük güruhlar tarafından hediye alınan bir dönemdir. Ve tabii ki herkesin zevki, istediği hediye ve hediye almak istediği kişinin tercihleri farklıdır. Bu sebeple portföyünüzdeki bir ya da birkaç ürüne odaklanıp farklı zevklere sahip kullanıcılarınıza hitap etmeyi ıskalamayın. Böylece çok daha geniş bir kitleye hitap edecek ve buna bağlı olarak da çok daha fazla okunan e-postalar göndermiş olacaksınız.

Kolaylık sağlayın
Noel ve yıl başı dönemlerinde alış veriş trafiğini oluşturan en büyük kanal hediye alımlarıdır hiç şüphesiz. Hediye alımını son günlere bırakan kullanıcılarınızı düşünün. Buna dair bir kampanya yapın. Duruma uygun bir konu başlığı seçin.

Örneğin, “Hediye Almayı Unutanlardan Mısınız? Artık Değil” konu başlığı ile göndereceğiniz kampanyanızı kolaylık üzerine inşa edin. Ürünü siteden alıp ödemeyi gerçekleştirdikten sonra teslimat evresinden kullanıcılarınızı kurtararak onlara en yakın şubeden alım yapabilmelerini sağlayarak onlara büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz. Ya da daha basiti ücretsiz ve hızlı kargo seçeneği sunarak gönüllerini kazanın

Ve unutmayın ki hediyesizlikten onları kurtaran sizin ürününüz olduğu için sizi hiç unutmayacaklar.

Her şey teklifle başlar
E-mail listen hali hazırda sizle ilgilenmiş hatta sizden satın alım gerçekleştirmiş yani sizi tanıyan abonelerden oluşur (tabii ki toplu liste satın almadığınızı varsayıyoruz :)) bu nedenle onlara yıl başı alışverişini sizden yapmalarını teklif ettiğiniz bir e-posta ile süreci başlatabilirsiniz. Abone listenizi artırmak için hızlıca daha önceki postalarımıza göz atabilirsiniz.

Bekleyerek vakit kaybetmeyin
Planlamanızı yaptınız; yılbaşına daha 2 hafta var. Hemen ilk dalga email kampanyalarınızı göndermeye başlayın. Bu sayede müşterilerinizin aklında yer edinecek ve bu 2 haftalık süreci iyi değerlendirerek sizden alım yapmalarını sağlayabileceksiniz.

İlk mailiniz hatırlatıcı olmaya yetti ama hala aksiyona geçirmedi mi? Mail göndermeye devam ediyoruz. Şimdi sırada ikinci mail var. Planlama evresinden sonraki bu maillerinizi teklifinizi sunacağınız kolaylıklar ve destekleyici ürünlerle besleyin. Ve bunları yaparken de doğru kelimelerle kullanıcılarınızın duygularına hitap etmeyi asla unutmayın.

Onlara alımları desteklemek adına kolaylıklar sunun ve yeni yıllarını kutlayan bu özel güne eşlik eden firma olun.

Henüz Bitmedi
2-3 haftalık bu süreci planlama evresi ile başlattınız. Kullanıcılarınıza kendinizi hatırlattınız, teklifler sundunuz. Özel yıl başı indirimleri, tamamlayıcı ürünler ve satın alma (ödeme ve/veya kargo) kolaylığı sundunuz. Geri sayım yaptık. 10-9-8… 3-2-1. Yeni yıla girdik. Peki firmaların işi bitti mi? Tabii ki hayır. Duygulara hitap etmekten bahsederken kastettiğimiz sürdürülebilir bir ilişkiydi bu nedenle yeni yılın ilk günü kullanıcılarınıza sizi seçtikleri için teşekkür mailleri gönderin. Böylece sadece eski yılda kalan bir firma değil bir sonraki yeni yıl arefesinin de vazgeçilmez parçası olmanız işten bile değil.

Yılın en bereketli döneminden hak eden tüm firmaların bol kazançlarla çıkması dileğiyle!

Herkese şimdiden mutlu bir yıl dileriz!

[subscribe_button lang=”tr”]